حرکت دادن صندلی چرخ‌دار با سیگنال های مغزی توسط محققان ایرانی

اخبار روز تکنولوژی 30 مرداد 1396 علی مظفری

حرکت دادن صندلی چرخ‌دار با سیگنال های مغزی توسط محققان ایرانی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مطالعه بر روی سیگنال‌های مغزی راهکارهایی برای صدور فرامین به صندلی چرخ‌دار معلولان حرکتی عرضه کردند.

به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا عدالتی شعرباف مجری طرح «بکارگیری سیگنال‌های EEG تصور حرکتی جهت تولید فرمان‌های لازم برای کنترل صندلی چرخ‌دار» گفت :

با توجه به تعداد بالای مددجویان حرکتی در کشور و عدم توانایی آنها در انجام امور روزمره و مشکلات زیادی از جمله گوشه گیری و انزوا که در پی آن به وجود می آید، انجام تحقیقاتی در راستای کمک به آنها ضروری به نظر می رسد.

وی اظهار کرد:

هدف از این پروژه کمک به مددجویانی است که توانایی حرکت هیچ یک از اندام های خود را ندارند و تنها به کمک قدرت تفکر و تصور خود به همراه کامپیوتر و ایجاد رابط مغز و کامپیوتر (BCI) می توانند یکسری کارهای ساده را انجام دهند.

عدالتی افزود:

این طرح به دو قسمت کلی پردازش سیگنال و پیاده سازی بر روی صندلی چرخ‌دار تقسیم می‌شود. وی بخش پردازش سیگنال این طرح را شامل چند بخش متفاوت دانست که بیشتر نوآوری‌های پروژه نیز در این قسمت رخ داده است و افزود: در این پروژه از دادگانی که شامل تصور حرکت دست چپ، دست راست، پاها و زبان است، استفاده شده و تمام بخش‌های پردازش سیگنال و تشخیص نوع تصور حرکت و پیاده سازی آن بر روی صندلی چرخدار به طور کامل انجام گرفته است.

در واقع فرد مددجو با نشستن بر روی صندلی چرخدار و انجام ۴ تصور بیان شده، قابلیت کنترل صندلی چرخدار را در چهار مسیر حرکت به چپ، حرکت به راست، حرکت به جلو و ایست که به ترتیب مربوط به تصورهای حرکت دست چپ، دست راست، پا و زبان است، دارد.

وی امکان انحراف صندلی چرخ‌دار در اثر تشخیص اشتباه تصور در بین یک سری تصور دیگر، یکی از مشکلات این طرح عنوان کرد و خاطر نشان کرد:

به طور مثال هنگامی که فرد تصور حرکت پا را داشته و صندلی چرخدار به جلو حرکت میکند، اگر سیستم در بین تصورهای حرکت پا به اشتباه یک مورد تصور حرکت دست راست تشخیص دهد، صندلی چرخدار منحرف خواهد شد.

وی به بیان مزایای سیستم طراحی شده پرداخت و اظهار کرد:

این سیستم بسیار ساده و سریع است و در کاربردهای عملی با روشهای بکار گرفته شده دقت سیستم بالا رفته است و علاوه بر کنترل صندلی چرخدار، کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. همچنین از این طرح میتوان برای طراحی بازی های کامپیوتری جهت افزایش تمرکز نیز استفاده کرد.

وی استفاده از روش‌های جدید استخراج ویژگی و نوآوری در آن، طراحی سیستم طبقه بندی جدید، بهبود عملکرد سیستم در پیاده سازی بر روی صندلی چرخ‌دار را از مزیتهای رقابتی این طرح نام برد و گفت:

با توجه به اینکه صندلی چرخدار و دو موتور DC بر روی آن از قبل در آزمایشگاه کنترل سیستمهای بیولوژیکی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موجود بوده و همچنین از دادگان آماده که باعث عدم نیاز به دستگاه ثبت سیگنال مغز میشد، استفاده شد، سبب کاهش هزینه های این پروژه شده و تنها حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه قطعات مربوط به کنترل صندلی چرخدار شد.

این طرح توسط محمدرضا عدالتی شعرباف دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و به راهنمایی دکتر علی فلاح و مشاوره دکتر سعید رشیدی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.