قابلیت Find My iPhone چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

آموزش و ترفندها 12 بهمن 1401 مدیر سامانه

قابلیت Find My iPhone چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

همه می‌دانند که اپل در طراحی سیستم عامل iOS و آیفون هایش توجه ویژه‌ای به امنیت داشته و سعی می‌کند که بیشترین ضریب امنیت ممکن را ارائه کند. قابلیت فایند مای آیفون (Find My iPhone) یکی از قابلیت های امنیتی است که اپل در آی او اس ارائه کرده است. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر در مورد ماهیت قابلیت Find My iPhone صحبت کنیم و نحوه استفاده از آن را برایتان شرح دهیم. بنابراین با فروشگاه اینترنتی هدف همراه باشید.

 

فایند مای آیفون چیست؟ | Find My iPhone

تصور کنید گوشی آیفون شما بنا به هر دلیل گم شده و دقیقا به خاطر نیاورید که دستگاه را در کجا گم کرده‌اید! در این شرایط تکلیف چیست؟ اگر با گوشی خود تماس بگیرید و صدایی دریافت نکنید یا مثلا گوشی در تاکسی، کتابخانه، دانشگاه و غیره و در حالت سایلنت (بی‌صدا) جا مانده باشد باید چه کرد؟ شاید هم موضوع از این پیچیده‌تر شود و آیفون شما دزدیده شده باشد یا فردی آن را پیدا کند اما چون نمایشگر دستگاه قفل است، راهی برای ارتباط برقرار کردن با شما پیش رویش قرار نگیرد! در اینگونه مواقع قابلیت Find My iPhone (فایند مای آیفون) می‌تواند مثل یک ناجی عمل کند.

قابلیت مذکور سبب می‌شود که شما بتوانید مکان دقیق آیفون خودتان را ردیابی کنید. البته برای اینکه انجام این کار امکانپذیر باشد می‌بایست پنج شرط برقرار گردد که در ادامه به طور کامل در مورد این سه شرط اولیه صحبت خواهیم کرد. بنابراین قابلیت فایند مای آیفون تقریبا کارایی مشابه با قابلیت Find My Device اندروید دارد که در مقاله "آموزش ردیابی گوشی اندروید با قابلیت Find My Device" به صحبت در مورد آن پرداخته بودیم. این قابلیت در مواقعی که گوشی شما گم شده باشد قابلیت هایی مثل پاک کردن کامل اطلاعات با دستور از راه دور، ارسال زنگ هشدار در گوشی و انتقال به حالت "گم شده" را مقدور می‌سازد.

فایند مای آیفون چیست؟ | Find My iPhone

 

پنج شرط لازم برای استفاده از قابلیت Find My iPhone

همانطور که در بخش قبل گفتیم برای استفاده از قابلیت فایند مای آیفون باید پنج شرط اصلی در گوشی شما برقرار باشد. در صورتی که این پنج شرط برقرار نباشند ممکن است به کل امکان استفاده از قابلیت مذکور را نداشته باشید یا علیرغم فعال بودن قابلیت نام برده شده، موقعیت مکانی موبایلتان به طور دقیق قابل ردیابی و نمایش نباشد. این پنج شرط اصلی به شرح زیر هستند:

 

 1. فعال بودن اپل آیدی (Apple ID): برای اینکه بتوانید از قابلیت فایند مای آیفون استفاده کنید حتما باید یک اپل آیدی داخل آیفون شما فعال باشد. شما باید پسورد Apple ID را هم داشته باشید تا بتوانید به آن لاگین شوید.
 2. فعال بودن قابلیت Find My iPhone: شرط دوم مربوط به فعال بودن گزینه Find My iPhone می‌شود که باید با مراجعه به منوی تنظیمات دستگاه و مسیر Settings > iCloud > Find My iPhone فعال گردد. در صورتی که این گزینه فعال نباشد امکان استفاده از سرویس ردیابی موبایل هم مقدور نخواهد بود.
 3. روشن بودن آیفون: تا زمانی می‌توان به منظور ردیابی آیفون از قابلیت فایند مای آیفون استفاده کرد که گوشی روشن باشد. اگر آیفون شما گم شود و در اثر خالی شدن شارژ باتری خاموش شود، هیچوقت نمی‌توانید آن را از طریق قابلیت مذکور ردیابی کنید.
 4. فعال بودن سرویس لوکیشن (Location Services): برای اینکه بتوان موقعیت دقیق گوشی را به صورت زنده ردیابی کرد باید سرویس لوکیشن آیفون هم فعال باشد. این سرویس که اصطلاحا به آن سرویس GPS هم گفته می‌شود آیفون را قادر به ارسال داده های مربوط به موقعیت مکانی می‌کند.
 5. وصل بودن به اینترنت: آخرین شرطی که باید برقرار باشد مربوط به وصل بودن به اینترنت می‌شود طبیعتا برای اینکه موقعیت مکانی آیفون با استفاده از قابلیت فایند مای آیفون روی نقشه نشان داده شود باید گوشی به اینترنت دسترسی داشته باشد.

اگر پنج شرط فوق در آیفون برقرار باشند با استفاده از قابلیتی که با نام Find My iPhone معرفی کردیم می‌توانید موقعیت مکانی دقیق موبایل را روی نقشه ردیابی کنید. البته در منوی تنظیمات قابلیت مذکور گزینه‌ای تحت عنوان Send Last Location ارائه شده که اگر فعال شود می‌تواند در برخی مواقع حتی در شرایطی که گوشی خاموش شده باشد یا به اینترنت متصل نباشد یا حتی سرویس لوکیشن آن بنا به هر دلیل غیر فعال شده باشد هم به پیدا کردن موقعیت مکان دستگاه کمک کند. در قسمت بعد در رابطه با نحوه عملکرد این گزینه توضیحاتی ارائه می‌کنیم.

 

چرا باید گزینه Send Last Location را فعال بگذارید؟

گزینه Send Last Location یکی از آپشن هایی است که در مسیر Settings > iCloud > Find My iPhone وجود دارد و زمانی که برای فعالسازی قابلیت فایند مای آیفون اقدام می‌کنید قادر به فعالسازی این گزینه هم خواهید بود. اکیدا توصیه داریم که حتما این آپشن را از منوی تنظیمات موبایل خودتان فعال کنید، اما چرا؟ این گزینه چه کارایی دارد؟ همانطور که قبلا گفتیم اگر آیفون شما خاموش باشد یا سرویس لوکیشن آن غیر فعال باشد یا اصلا گوشی اتصال خود به اینترنت را از دست داده باشد، قابلیت فایند مای آیفون نمی‌تواند موقعیت مکانی دستگاه را دقیق به تصویر بکشد. اما با فعال بودن گزینه Send Last Location آخرین موقعیت مکانی که گوشی در آنجا بوده روی نقشه نشان داده می‌شود!

 

چرا باید گزینه Send Last Location را فعال بگذارید؟

 

شاید تصور کنید نشان دادن آخرین موقعیت مکانی آیفون رو نقشه اصلا کارایی ندارد، اما در عمل اینطور نیست. با ذکر یک مثال ساده اهمیت آپشن نام برده شده و کارایی آن را برایتان مشخص می‌سازیم. تصور کنید آیفون شما با 10 درصد شارژ باتری گم شده باشد و وقتی شما با استفاده از قابلیت Find My iPhone سعی در پیدا کردن موقعیت مکانی آن دارید، گوشی خاموش شده باشد! در این شرایط دو حالت زیر می‌تواند رخ دهد:

 

 • اگر گزینه Send Last Location غیر فعال باشد: در این حالت آیفون شما از طریق قابلیت فایند مای آیفون قابل ردیابی نخواهد بود و موقعیت مکانی آن روی نقشه نشان داده نمی‌شود.
 • اگر گزینه Send Last Location فعال باشد: در این شرایط آخرین موقعیت مکانی که گوشی تا قبل از خاموش شدن داشته بر روی نقشه نشان داده می‌شود.

بنابراین قابلیت Send Last Location می‌تواند بسیار کاربردی باشد. حتی اگر گوشی شما اتصال به اینترنت را از دست بدهد یا سرویس لوکیشن آن غیر فعال شود هم با فعال بودن قابلیت مذکور آخرین موقعیت مکانی ثبت شده آیفون برایتان به تصویر کشیده خواهد شد. بنابراین توصیه داریم حتما علاوه بر فعالسازی گزینه Find My iPhone، گزینه Send Last Location را هم در آیفونتان فعال کنید.

 

آموزش استفاده از قابلیت Find My iPhone

اما چطور می‌توانیم با استفاده از قابلیت فایند مای آیفون موقعیت مکانی گوشی را روی نقشه پیدا کنیم؟ بعد از پیدا کردن موقعیت مکانی دستگاه بر روی نقشه چه قابلیت ها و امکاناتی در اختیارمان قرار می‌گیرند؟ ردیابی موقعیت مکانی گوشی آیفون هم از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ و هم از طریق آیفون و آیپد های اپل و با برنامه Find My iPhone امکانپذیر است. ابتدا به شرح روش ردیابی از طریق مرورگر می‌پردازیم که در هر گجت هوشمندی قابل استفاده خواهد بود. برای استفاده از قابلیت مذکور و ردیابی موقعیت مکانی موبایل خود کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 

آموزش استفاده از قابلیت Find My iPhone

 

 1. با کلیک بر روی این قسمت به سایت آیکلود وارد شوید.
 2. ایمیل و رمز اپل آیدی خود را وارد کرده و در آیکلود ساین این (Sign In) نمایید.
 3. آیکون با نماد رادار که مربوط به قابلیت فایند مای آیفون می‌شود را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.
 4. روی گزینه All Devices کلیک نمایید.
 5. از لیست دستگاه هایی که نشان داده شده‌اند، بر روی نام آیفونی کلیک کنید که قصد ردیابی موقعیت مکانی آن را دارید.

بعد از چند ثانیه مشاهده خواهید کرد که موقعیت مکانی آیفون رو نقشه نشان داده می‌شود. اما روش دوم مربوط به بکارگیری اپلیکیشن Find My iPhone می‌شود. در این روش کافیست یک از آیفون یا آیپد دیگر کمک بگیرید و اپلیکیشن نام برده شده را اجرا نمایید و سپس مراحل زیر را طی کنید:

 1. گزینه Sign In را لمس کنید و مشخصات آیکلود خود را وارد نمایید.
 2. آیفون مورد نظرتان را انتخاب کنید تا موقعیت مکانی آن روی نقشه نشان داده شود.

آموزش استفاده از قابلیت Find My iPhone

بعد از اینکه موقعیت مکانی آیفون شما روی نقشه نشان داده شد سه گزینه مختلف در اختیارتان قرار می‌گیرد که با توجه به شرایط می‌توانید هر کدام از آن ها را استفاده کنید. این سه گزینه‌ای که به واسطه قابلیت Find My iPhone ارائه شده‌اند به شرح زیر عمل می‌کنند:

 

 1. گزینه Play Sound: با انتخاب این گزینه حتی اگر آیفون شما در حالت سایلنت قرار داشته باشد، صدای بلندی از آن ساطع می‌شود که شبیه به زنگ هشدار است. این گزینه زمانی کاربرد دارد که آیفون در محدوده شماست و می‌خواهید موقعیت دقیق آن را پیدا کنید.
 2. گزینه Lost Mode: با انتخاب این گزینه از شما خواسته می‌شود که یک شماره موبایل را وارد کنید تا روی صفحه نمایش آیفونتان به تصویر کشیده شود و بدین ترتیب اگر فردی گوشی را پیدا کرده بتواند با شما تماس بگیرد. همچنین یک صدای زنگ کوتاه هم در این حالت توسط آیفون پخش می‌شود تا توجه دیگران را به سمت خود جلب کند.
 3. گزینه Erase: انتخاب این گزینه منجر می‌شود که تمام اطلاعات شما از گوشی حذف شوند. اگرچه مشخصات اپل آیدی شما همچنان در دستگاه ذخیره می‌ماند و حالتی ایجاد می‌شود که سارق یا پیدا کننده گوشی نمی‌تواند تا قبل از وارد کردن رمز عبور اپل آیدی وارد دستگاه شده و از آن استفاده کنید. این گزینه را فقط در شرایطی انتخاب کنید که مطمئن هستید گوشی شما دزدیده شده و دیگر راهی برای دستیابی به آن وجود نداد.

بنابراین با استفاده از قابلیت فایند مای آیفون علاوه بر ردیابی موقعیت مکانی گوشی قادر به انجام سه اقدام فوق هم خواهید بود. قابلیت نام برده شده در برخی مواقع واقعا می‌تواند نقش یک ناجی را ایفاء کنند و سبب شود که آیفون چندین میلیون تومانی شما دوباره به دستتان برسد. بنابراین همیشه سعی کنید این قابلیت را در گوشی فعال باقی بگذارید.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به صحبت در مورد قابلیت Find My iPhone پرداختیم و نحوه فعالسازی و استفاده از این قابلیت در سیستم عامل iOS را برایتان شرح دادیم. اگر نگران گم شدن یا به سرقت رفتن آیفون خود هستید، حتما این قابلیت و پنج شرطی که در ابتدای مطلب به آن ها اشاره کردیم را در آیفونتان فعال باقی بگذارید. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.