معنای علائم اختصاری در لنزهای کانن

آموزش و ترفندها 04 اردیبهشت 1397 علی مظفری

معنای علائم اختصاری در لنزهای کانن

این مطلب راجع به علائم اختصاری که کانن در لنز‌هایش مورد استفاده قرار می‌دهد می‌باشد. اطلاع و آشنایی با این علائم برای عکاسان اهمیت زیادی دارد و برای انتخاب صحیح لنز باکیفیت و سازگار با دوربین‌های DSLR و بدون‌آینه‌ی کانن ضروری می باشد. در ادامه با معنای علائم اختصاری در لنزهای کانن آشنا می شویم بنابراین با فروشگاه اینترنتی هدف همراه ما باشید.

 

مشخصات نوشته شده روی لنز دوربین کانن چه مفهومی دارند؟

EF: این علامت نشان‌دهنده‌ی لنز دوربین‌ های DSLR فول ‌فریم و فیلم 35 میلیمتری کانن است که در سال 1987 توسط این شرکت معرفی شد. تمام لنز‌های EF‌ کانن بر روی DSLRهای فول ‌فریم و با سنسور کراپ کانن (APS-C و APS-H) قابل استفاده هستند.

EF-S: حرف S در این علامت نشانگر small image circle است و بدین معنی است که لنزهای این مانت تنها قادر به تولید تصویری هستند که سنسور‌های کوچکتر سایز APS-C را پوشش می‌ دهد. دوربین‌های سایز APS-C کانن شامل DSLR های سطح مبتدی و متوسط (مانند 100D، 1200D، 600D، 750D و 760D) و سطح پیشرفته (مانند 60D، 70D، 7D و 7D Mark II) می‌شود. لنز‌های EF-S تنها بر روی این دوربین‌ها قابل استفاده هستند و بر روی دوربین‌ های فول‌ فریم کانن به علت برآمدگی پشت لنز ممکن است با آینه‌ی درون بدنه‌ی دوربین برخورد کرده و به آن آسیب برسانند. بنابراین، استفاده از این لنز‌ها بر روی بدنه های فول‌ فریم کانن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مفهوم علائم اختصاری لنزهای کانن

EF-M: این مانت لنز به همراه دوربین بدون ‌آینه‌ی Canon EOS M معرفی شد. این لنز هم تنها با دوربین‌های بدون‌آینه‌ی سایز APS-C کانن سازگار هستند و امکان استفاده از آنها بر روی دیگر DSLR های کانن وجود ندارد. با این حال، لنز‌های EF و EF-S کانن را می‌توان با استفاده از آداپتور مانت مخصوص کانن به دوربین‌های بدون‌آینه‌ی کانن متصل کرد و از تمام امکانات لنز نظیر فوکوس خودکار همچنان بهره‌مند بود. لنز‌های این مانت از لنز‌های EF-S بسیار کوچکتر و سبکتر هستند و با توجه به بدنه‌ی کوچکتر دوربین‌ های بدون‌ آینه، استفاده از آنها همواره راحت ‌تر از دیگر لنز‌های کانن است.

APS-C: این علامت نشان‌ دهنده‌ی سایز سنسور دوربین است. دوربین ‌های APS-C کانن از سنسور کوچکتری نسبت به دوربین ‌های فول‌ فریم این شرکت استفاده می ‌کنند. ضریب کراپ یا برش دوربین ‌های APS-C کانن برابر با 1.6 است. ضریب کراپ بدین معنی است که اگر طول و عرض سنسور APS-C کانن (22.5mm x 14.8mm) را در عدد 1.6 ضرب کنید به طول و عرض سنسور فول‌ فریم (36mm x 24mm) می ‌رسید.

مفهوم علائم اختصاری لنزهای کانن

APS-H: این علامت نشان‌ دهنده‌ی یکی دیگر از اندازه‌ های سنسور در دوربین ‌های کانن است. سنسور‌های APS-H کانن بزرگتر از سنسور‌های APS-C بوده اما از سنسور‌های فول ‌فریم کوچکتر هستند. این قطع سنسور دارای ضریب کراپ 1.3 است و در دوربین‌ های 1D این شرکت مورد استفاده قرار ‌گرفته‌ است. مانت لنز‌ این دوربین‌ها EF‌ است و از تمام لنز‌های EF کانن برای دوربین ‌های قطع APS-H کانن هم می ‌توان استفاده کرد.

حالا وقتشه! اینو بخون راهنما و مفاهیم پایه ای عکاسی برای تازه کاران

L: لنز‌های سری L کانن شامل لنز‌های بسیار با کیفیت و گران‌ قیمت این شرکت برای عکاسان حرفه‌ای می‌ شوند که معیار شارپنس و کیفیت اپتیکی در میان لنز‌های عکاسی کانن بشمار می‌رود. لنزهای این سری گستره‌ی وسیعی از فواصل کانونی را دربرمی‌ گیرند و هر دو نوع زوم و پرایم را شامل می‌ شوند. مش (Canon L Custom) خّصه‌ی بارز ظاهری این‌ لنز‌ها نوار قرمز رنگ باریکی است که دور المان جلویی لنز قرار دارد. تمام لنز‌های این سری از موتور‌های فوکوس USM بهره می ‌برند و بسیاری از آنها در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم هستند. لنز‌های سری L مخصوص دوربین ‌های فول‌ فریم کانن هستند و دارای مانت EF می‌باشند، اما بر روی DSLR های سایز APS-C و APS-H این شرکت هم قابل استفاده خواهند بود.

مفهوم علائم اختصاری روی لنز

USM: این علامت کوتاه‌شده‌ی عبارت UltraSonic Motor است و به معنی استفاده از موتور‌ فوکوس فراصوتی کانن در لنز است. موتور فوکوس خودکار USM بسیار سریع و کم‌صدا است و در حال حاضر در بسیاری از لنز‌های کانن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. همچنین، این موتور فوکوس خودکار اجازه‌ی فوکوس دستی همیشگی (Manual focus override) حتی در حالت فوکوس خودکار را نیز می‌دهد.

STM: این علامت کوتاه‌شده‌ی عبارت Stepper Motor‌ است و نوع دیگری از موتور فوکوس خودکار است که از موتور فوکوس خودکار USM کم‌صدا‌تر و روان‌تر عمل می ‌کند و بنابراین، برای فیلمبرداری با دوبین ‌های DSLR بسیار مناسب‌تر است. لنزهای STM از مکانیزم fly-by-wire focusing استفاده می‌کنند که بدین معنا است که چرخاندن حلقه‌ی فوکوس به طور فیزیکی المان‌های لنز را حرکت نمی ‌دهد، بلکه به موتور فوکوس خودکار فرمان تغییر فوکوس را می‌ دهد. با DSLRهای کانن که از سنسور فوکوس خودکار Dual Pixel CMOS AF یا Hybrid CMOS AF استفاده می ‌کنند، لنز‌های کیت STM (نظیر لنز EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM) ارائه می‌شود که امکان فوکوس خودکار بسیار روان و بی‌ صدایی را در هنگام فیلمبرداری فراهم می ‌کنند.

IS: کانن برای سیستم تثبیت‌کننده‌ی تصویر خود از عنوان Image Stabilizer یا به طور اختصاری IS استفاده می کند. این سیستم درون بعضی لنز‌های کانن قرار داده‌ شده و می ‌تواند لرزش‌های خفیف دست در هنگام عکاسی را خنثی کند و در نتیجه به عکاس اجازه دهد تا در سرعت‌های پایین شاتر هم عکس ‌هایی شارپ و بدون محوشدگی (Blur) بگیرد.

TS-E: لنزهای tilt-shift کانن با این علامت مشخص می‌شوند. در این‌ لنز‌ها می‌توان زاویه‌ی صفحه‌ی کانونی (focal plane) را نسبت به سنسور تصویر تغییر داد. این کار با خم شدن لنز به بالا و پایین (tilt) و حرکت جانبی لنز بر روی محور سنسور تصویر (shift) و همچنین چرخش لنز به دور خود (rotation) امکان ‌پذیر می‌شود. لنز‌های tilt-shift اغلب در عکاسی معماری و برای از بین بردن اعوجاج تصویر در فواصل کانونی واید کاربرد دارند. همچنین، با استفاده از این لنز‌ها می‌توان به افکت جالب مینیاتوری‌کردن دست‌یافت که در آن عمق میدان بسیار کم، صحنه‌ی عکاسی‌شده را مانند ماکتی در ابعاد کوچک می‌نمایاند. لنز‌های tilt-shif ساختار پیچیده‌ای دارند و در تمام آنها تنها امکان فوکوس دستی وجود دارد. از لحاظ قیمت هم این لنز‌ها معمولا بسیار گران‌قیمت هستند.

مفهوم علائم اختصاری روی لنز

DO: این علامت کوتاه شده‌ی عبارت Diffractive Optics است. لنز‌های دارای این علامت از المان ‌هایی استفاده می ‌کنند که پرتوهای نور را بیش از المان‌های معمولی (refractive) خم می‌ کند. این ویژگی سبب می ‌شود که لنز‌های DO از لنز‌های معمولی مشابه‌شان بسیارکوچکتر و سبکتر باشند. برای مثال، لنز EF 400mm f/4 DO IS USM (تصویر بالا) به گفته‌ی کانن 27 درصد کوچکتر و 31 درصد سبکتر از لنزهای 400 میلیمتری مشابه است. این لنز‌ها را می ‌توان با نوار سبزی که دور المان جلویی لنز وجود دارد تشخیص داد.

II، III: استفاده از اعداد رومی در نام یک لنز نشان‌ دهنده‌ی نسل جدید‌تر آن لنز است. برای مثال، کانن دو لنز 24-70mm دارد که نسل جدید آن EF 24-70mm f/2.8L II USM‌ می ‌باشد که با عدد رومی II مشخص شده‌ است. به همین منوال، لنز EF 75-300mm f/4-5.6 III USM نسل سوم این لنز است که با عدد رومی III مشخص شده‌ است.

اعداد روی لنز نشانه چیست

UD و Super UD: این علامت نشان ‌دهنده‌ی استفاده از المان‌ های Ultra Low Dispersion و Super UD در لنزهای کانن است. این المان ‌ها بسیار کمتر از المان‌ های معمولی نور را دچار شکست می ‌کنند که نتیجه‌ی آن کاهش میزان خطای رنگی (chromatic aberration) لنز است.

حالا وقتشه! اینو بخون تکنیک های فوکوس دستی دوربین عکاسی

Fluorite: کانن در بعضی از لنز‌هایش برای کاهش هرچه بیشتر خطای رنگی از المانهای ساخته شده از فلوریت استفاده می ‌کند. در دهه‌ی 60 میلادی، کانن موفق به تولید مصنوعی کریستال فلوریت شد و به دنبال آن اولین لنز SLR با المان‌های فلوریت را ساخت.

اعداد روی لنزهای کانن نشانه چیست

SSC: این علامت کوتاه‌شده‌ی عبارت Super Spectra Coating  است. SSC نوعی پوشش المان لنز است که باعث می‌شود نور بسیار کمتری از المان‌های لنز بازتابیده‌ شود. بازتابش کمتر نور از المان‌ های لنز سبب می‌شود که مشکل Flare و Ghosting در لنزهای دارای این پوشش به حداقل برسد. علاوه بر این، این پوشش لنز به افزایش کنتراست و شفافیت تصاویر نیز کمک می‌ کند.

FT-M: این علامت نشان ‌دهنده‌ی امکان Full-Time Manual Focus در لنزهای کانن است. این امکان بدین معنا است که برای فوکوس دستی لازم نیست سوئیچ فوکوس را بر روی MF‌ قرار دهید و حتی زمانی که این سوئیچ بر روی فوکوس خودکار (AF) هم قراردارد می ‌توانید حلقه‌ی فوکوس را برای بدست آوردن فوکوس دقیق‌تر بچرخانید. تمام لنز‌های USM کانن دارای این ویژگی هستند.

تنظیمات لنز دوربین های کانن