بررسی شبکه های نسل سوم ونسل چهارم موبایل

آموزش و ترفندها 06 آذر 1393 علی مظفری

بررسی شبکه های نسل سوم ونسل چهارم موبایل


احتمالا کلمه های 1G , 2G , 3G , 4G و 4G LTE به گوشتان خورده است. به زبان ساده G برگرفته از حرف اول کلمه Generation در جمله next generation of wireless technologies گرفته شده که به معنای نسل بعدی تکنولوژی شبکه های بی سیم میباشد. هر نسل این شبکه ها سریعتر, امن تر و قابل اعتمادتر است. در این شبکه ها , شبکه 1G هیچوقت مورد استفاده قرار نگرفت و میتوان گفت اولین شبکه مخابراتی استفاده شده 2G بود. و شبکه 2G جهش بزرگی بود که شبکه های بی سیم از آنالوگ به دیجیتال تغییر کرد.

تکنولوژی بیسیم 3G جایگزین تکنولوژی قدیمی تری در شبکه های بیسیم تلفن همراه به نام 2G است. مهمترین مزیت شبکه های 3G  نسبت به شبکه های  2G سرعت آن است. تلفن های همراه امروزی و گوشی های هوشمند و تبلت ها دیگر فقط برای مصارفی مثل صحبت کردن و تماس تلفنی و پیامک استفاده نمی شوند و کاربران این نوع گوشی ها از آنها برای استفاده از اینترنت و ابزارهای اینترنتی استفاده می کنند. ظرفیت انتقال اطلاعات در شبکه های 3G  تا 21 مگابیت بر ثانیه می باشد. در نهایت بزرگترین مزیت شبکه های 3G نسبت به شبکه های 2G سرعت بسیار بالای این شبکه ها برای ارائه سرویس های دیتا و صدا می باشد. 

امروزه همه در خصوص شبکه های نسل چهارم یا 4G  صحبت می کنند و صحبت از واگذاری امتیاز این شبکه ها توسط شرکت ارتباطات زیرساخت ایران نیز به بخش خصوصی می باشد. مهمترین مزیتی که شبکه های 4G  به ما ارائه می دهند نرخ داده یا data rate با سرعت بسیار می باشد. در ارتباطات موبایل با جابجایی های بسیار بالا ، شبکه های نسل چهارم می توانند سرعتی بالغ بر 150 مگابیت بر ثانیه را ارائه دهند و در شبکه های موبایلی که جابجایی آنها کم می باشد یا ثابت هستند این سرعت می تواند بالغ بر یک گیگابیت بر ثانیه هم باشد. در واقع شبکه های موبایل نسل چهارم یک انقلاب در تکنولوژی های بیسیم محسوب می شوند و با دریافت سرویس های 4G بیشتر احساس می کنید که یک شبکه LAN خریداری کرده اید تا یک دستگاه موبایل که قابل هم هست. 4G ها می توانند تمامی ارتباطات IP را با سرعت بسیار بالایی برای گوشی های هوشمند ، تبلت ها و هر دستگاه هوشمند قابل حمل فراهم کنند. در بیان تئوری شبکه های 4G برای سرویس های ارتباطی مبتنی بر IP سرعتی بیشتر از شبکه های کابلی و DSL را ارائه می دهند با یک بررسی ساده و مقایسه بین شبکه های 4G و شبکه های اینترنت DSL متوجه می شوید که سرعت شبکه های موبایل نسل چهارم از ADSL و ADSL2 و حتی ADSL2+ هم بیشتر است.

زمانیکه شبکه های نسل چهارم یا همان 4Gها به شبکه های تلفن همراه امروزی متصل شوند و سرعت حداقلی ارتباط شما چیزی برابر یا 54 مگابیت بر ثانیه شد ، تقریبا تمامی نرم افزارهای اینترنتی را که می توانید بر روی کامپیوتر منزل خود نصب و استفاده کنید را با سرعتی بهتر از اینترنت خانگی استفاده خواهید کرد. برای مثال شما براحتی می توانید از سرویس هایی مثل اسکایپ ، یوتیوب و تلوزیون های آنلاین اینترنتی در گوشی خود براحتی استفاده کنید و ارتباطات Voip بسیار با کیفیتی را تجربه کنید. زمانیکه ارتباطات VOIP شما با استفاده از این شبکه ها ایجاد شود و شما بهترین کیفیت صدا به همراه تصویر و ارسال عکس و فایل ویدیو و انواع و اقسام ارتباطات را به صورت همزمان تجربه کردید مطمئن باشید که زمان مرگ استفاده از تلفن های همراه نسل گذشته رسیده است. شبکه های 4G  فعلا در اروپا و آمریکا و همچنین در ایران بصورت تقریبی راه اندازی و استفاده می شوند اما همچنان به نوعی یک نوع شبکه پایلوت محسوب می شوند. 

 

برخی از مزایای نسل های بالاتر اینترنت همراه عبارتند از:

  •  انتقال اطلاعات با کیفیت بهتر؛
  •   امکان استفاده از گوشی تلفن همراه به دفتر کار سیار؛
  •   تبدیل گوشی تلفن به یک باجه بانکی با امکان انجام کلیه عملیات بانکی؛
  •    امکان دریافت و مشاهده برنامه‌های تلویزیونی از طریق گوشی تلفن همراه با کیفیت بالا؛
  •  امکان توسعه آموزش مجازی در نقاط مختلف کشور بر بستر اینترنت پهن باند؛
  •     امکان ارائه محتواهای صوتی متنوع با کیفیت بالا