چطور سرعت گوشی قدیمی را افزایش دهیم؟

آموزش و ترفندها 30 شهریور 1399 علی مظفری

چطور سرعت گوشی قدیمی را افزایش دهیم؟

گوشی های قدیمی تر به دلیل اینکه از سخت افزار ضعیف تری در مقایسه با اسمارتفون های جدید بهره می‌برند با مشکل کند شدن و کاهش سرعت عملکرد رو به رو خواهند بود. اما آیا می‌دانستید که ترفند ها و روش هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها قادر به بهبود سرعت موبایل های قدیمی تر می‌شوید؟ در ادامه این مطلب به معرفی و آموزش ترفند های مناسب برای افزایش سرعت گوشی قدیمی خواهیم پرداخت. با فروشگاه اینترنتی هدف همراه باشید.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی : مقدمه

خیلی از ما بعد از چندین سال همچنان از گوشی های قدیمی خود استفاده می‌کنیم و تعویض گوشی خیلی برایمان کار ساده و آسانی نیست. با توجه به افزایش قیمت موبایل ها هم این مسئله بیش از پیش دشوار شده است. اما استفاده از گوشی های قدیمی یک نقطه ضعف خیلی بزرگ و محسوس دارد که مربوط به کند بودن عملکرد دستگاه می‌شود. عموما کاربران گوشی های موبایل قدیمی تر همیشه از وجود مشکلاتی مثل کندی عملکرد موبایل، لگ و تاخیر و سایر موارد این چنینی گلایه می‌کنند. اما آیا راهی برای افزایش سرعت گوشی قدیمی وجود دارد؟

خوشبختانه پاسخ مثبت است! سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی و آیفون های قدیمی اپل که به مرور کند شده‌اند را می‌توان با استفاده از ترفند های خاصی بهبود بخشید. اما ترفند هایی که انجام این کار را مقدور می‌سازند کدامند و آیا این ترفند ها برای اندروید و آیفون یکسان هستند؟ تمام این ترفند ها نمی‌توانند برای هر دو دسته از گوشی های نام برده شده یکسان باشند و برخی از آن ها فقط در گوشی های اندرویدی قابل پیاده سازی خواهند بود. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی موثرترین ترفندها برای افزایش سرعت گوشی قدیمی بپردازیم. با فروشگاه اینترنتی هدف همراه شوید.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی :حذف برنامه های غیرضروری

یکی از موثرترین روش هایی که می‌توانید از آن برای مقابله با مشکل کندی گوشی استفاده کنید مربوط به حذف برنامه های غیرضروری می‌شود. این روش هم در اندروید و هم در آیفون های اپل قابل پیاده سازی است و تاثیر فوق‌العاده زیادی روی سرعت عمل دستگاه دارد. وقتی شما برنامه و بازی های اضافه را از روی گوشی موبایلتان حذف کنید، عملا بخش قابل ملاحظه‌ای از حافظه دستگاه آزاد می‌شود و همین امر منجر به کاهش فشار روی منابع سخت افزاری دستگاه و بهبود سرعت عملکرد آن خواهد شد. حذف برنامه ها در اندروید و iOS به سادگی قابل انجام است. بدین منظور کافیست انگشت خود را روی آیکون برنامه‌ای که می‌خواهید حذف شود قرار داده و کمی نگه دارید و سپس گزینه Uninstall یا گزینه ضربدر کنار آیکون برنامه را انتخاب کنید و بدین ترتیب حذف برنامه انجام خواهد شد.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی

 

دقت داشته باشید که هرچقدر برنامه ها و بازی های بیشتری روی گوشی نصب باشند، فشار روی قطعات سخت افزاری دستگاه بیشتر می‌شود و این امر منجر به کاهش محسوس تر سرعت عملکرد دستگاه خواهد شد. بنابراین سعی کنید تمام برنامه های غیر ضروری را از روی موبایلتان حذف نمایید. توصیه ما این است که همیشه هر چند وقت یک بار لیست برنامه های گوشی را مرور کرده و تمام آن مواردی که غیرضروری هستند و خیلی از آن ها استفاده نمی‌کنید یا نمونه های مشابه آن ها روی موبایلتان نصب است را حذف نمایید. پس یکی از موثرترین ترفند ها برای افزایش سرعت گوشی قدیمی مربوط به حذف برنامه های غیرضروری می‌شود.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی :کاهش ویجت ها

ویجت ها هم در گوشی های اندرویدی و هم در آیفون های اپل قابل استفاده هستند اما تنوع و تعداد این ویجت ها در گوشی های اندرویدی بیشتر از آیفون های اپل است. هرچقدر ویجت های بیشتری روی موبایل شما فعال باشند، منابع سخت افزاری گوشی بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند و در نتیجه احتمال کاهش سرعت عملکرد دستگاه هم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین سعی کنید تا حد امکان ویجت های کمتری را در موبایل های قدیمی بکار ببرید. برای حذف ویجت ها از اسکرین های اندروید کافیست که وارد بخش ادیت اسکرین ها شوید و ویجت های مورد نظر را با لمس آیکون ضربدر یا کشیدن و رها کردن روی آیکون سطل آشغال حذف نمایید. در آیفون های اپل هم انجام این کار از طریق منوی ویرایش ویجت ها قابل انجام خواهد بود. پس برای افزایش سرعت گوشی قدیمی خود ویجت های آن را کم کنید.

حالا وقتشه! اینو بخون بهترین روش های افزایش سرعت آیفون و آیپد

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی :عدم استفاده از والپیپر لایو

اگر از والپیپرهای لایو استفاده می‌کنید باید بدانید که انجام این کار روی سرعت عملکرد گوشی تاثیرگذار است و منجر به افت سرعت عملکرد دستگاه به ویژه در گوشی های قدیمی تر می‌شود. لایو والپیپر در واقع تصویر متحرک و زنده‌ای است که به عنوان پس زمینه موبایل لحاظ می‌شود. این تصویر می‌تواند به هر شکل یا وضعیت خاصی باشد و در هر صورت المان های متحرکی خواهد داشت. این المان های متحرک منجر به افزایش فشار روی پردازنده و منابع سخت افزاری موبایل شده و کندی عملکرد دستگاه را در پی خواهند داشت. بنابراین سعی کنید در گوشی های قدیمی تر از لایو والپیپر یا همان تصاویر پس زمینه متحرک استفاده ننمایید.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی :ریستارت موبایل

یکی از روش های موقتی که می‌توانید از آن برای مقابله با مشکل کندی سرعت گوشی قدیمی استفاده کنید مربوط به ریستارت دستگاه می‌شود. در نظر داشته باشید که ریستارت کردن گوشی های موبایل فقط یک روش و راه حل سریع و موقت برای مقابله با مشکل کند بودن آن هاست و نمی‌توان به عنوان یک راه حل دائمی و همیشگی روی آن حساب باز کرد. ریستارت هر گوشی می‌تواند با فشردن دکمه پاور و انتخاب گزینه Restart انجام گیرد. وقتی گوشی ریستارت شود تمام اپلیکیشن های پس زمینه آن موقتا غیرفعال شده و بدین ترتیب با راه اندازی مجدد گوشی، منابع سخت افزاری آن کاملا رفرش خواهند شد و فشار از روی آن ها برداشته می‌شود. بنابراین یکی دیگر از روش های افزایش سرعت گوشی قدیمی را می‌توان در ریستارت موبایل خلاصه کرد.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی :فکتوری ریست

یکی دیگر از روش هایی که می‌توانید از آن با هدف افزایش سرعت گوشی قدیمی استفاده کنید مربوط به فکتوری ریست می‌شود. فکتوری ریست در واقع اقدامی است که سبب خواهد شد تمام تنظیمات گوشی به وضعیت پیش فرض کارخانه بازگردانده شود. بنابراین با فکتوری ریست تمام اپلیکیشن های فعلی نصب شده و اطلاعات شما از روی موبایلتان حذف می‌گردد. اما چطور گوشی را فکتوری ریست کنیم؟ برای انجام این کار در اسمارتفون های اندرویدی وارد مسیر Settings > About Phone > Factory Reset شوید و گزینه Factory Reset را انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که مسیر دستیابی به این گزینه ممکن است در برخی موبایل های اندرویدی متفاوت باشد.

 

افزایش سرعت گوشی قدیمی

 

برای دستیابی سریع به آیتم نام برده شده در اندروید می‌توانید آن را در منوی توضیحات گوشی جستجو نمایید. اما برای فکتوری ریست آیفون های اپل باید مسیر Settings > General > Reset را طی کنید و گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب نمایید. بعد از انجام این کار یک منوی کشویی نمایان می‌شود که با انتخاب مجدد گزینه Erase All Content And Settings تایید فکتوری ریست صورت می‌پذیرد. بعد از اینکه گوشی ریستارت و فکتوری ریست شد، مراحل راه اندازی اولیه دستگاه را طی کنید. در این شرایط شاهد افزایش سرعت گوشی قدیمی خویش خواهید بود.

حالا وقتشه! اینو بخون حافظه کش گوشی (Cache) چیست و چگونه آن را پاک کنیم؟

افزایش سرعت گوشی قدیمی :نصب کاستوم رام (مخصوص اندروید)

روشی که در این مرحله به عنوان یکی دیگر از روش های موثر در افزایش سرعت گوشی موبایل معرفی می‌کنیم مخصوص گوشی های اندرویدی است و روشی خواهد بود که برای پیاده سازی آن باید شناخت کافی از اندروید و دانش نرم افزاری مناسبی داشته باشید. کاستوم رام ها در واقع رام های غیر رسمی هستند که بعد از روت کردن سیستم عامل اندروید می‌توان آن ها را روی گوشی های اندرویدی نصب کرد. رام های کاستوم می‌توانند با استفاده از ترفند های خاص به مراتب سبک تر از رام های اصلی باشند و بدین ترتیب بار وارد بر بستر سخت افزاری موبایل را کاهش داده و منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه شوند. بنابراین یکی دیگر از روش های موثری که می‌تواند روی سرعت گوشی قدیمی تاثیر بگذارد مربوط به نصب کاستوم رام می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی موثرترین روش هایی پرداختیم که با استفاده از آن ها می‌توانید سرعت گوشی قدیمی خود را افزایش دهید. خالی کردن حافظه گوشی از طریق حذف اپلیکیشن ها، بازی ها و فایل های اضافه، کاهش بار وارد بر منابع سخت افزاری، فکتوری ریست و روت گوشی و نصب رام های سبک در اندروید از موثرترین روش هایی هستند که در این راستا قادر به بکارگیری آن ها خواهید بود. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.