10 دلیل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

آموزش و ترفندها 11 مرداد 1402 علی مظفری

10 دلیل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

اگر قصد خرید یک گوشی جدید را دارید و مابین خرید آیفون و گوشی های اندرویدی بر سر دو راهی مانده‌اید، توصیه می‌کنیم این مطلب را به عنوان یک راهنما مطالعه کنید. در این مقاله می‌خواهیم به 10 دلیل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی بپردازیم. بنابراین با فروشگاه اینترنتی هدف همراه باشید.

 

دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی : مقدمه

اپل تولید کننده گوشی های آیفون است و همه می‌دانند که آیفون های اپل از با کیفیت ترین، کارآمدترین و در عین حال گران قیمت ترین گوشی های بازار هستند. اما در سمت مقابل گوشی های اندرویدی با تنوع ساخت و قیمت بیشتر می‌توانند رقیب جدی برای آیفون ها باشند و همین امر سبب شده سال ها شرکت های بزرگی مثل سامسونگ و اپل (apple) در تلاش باشند که گوی سبقت را در بازار موبایل از یکدیگر بربایند و آمار فروش خود را افزایش دهند. اما واقعا چرا آیفون های اپل علیرغم قیمت گرانی که دارند تا این اندازه مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرند و آمار خرید تا این اندازه بالاست؟

دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی کدامند و اگر کاربری یک آیفون بخرد از چه مزیت هایی بهره‌مند خواهد شد که گوشی های اندرویدی از آن بی‌بهره هستند؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم به طور دقیق تر در مورد این موضوع صحبت کنیم و 10 دلیلی را نام ببریم که نشان می‌دهند خرید آیفون نتیجه بهتری را نسبت به خرید یک گوشی اندرویدی برایتان به همراه خواهد داشت. سعی می‌کنیم در این مقاله فقط به واقعیت ها اشاره کنیم و دید یک طرفه‌ای در قبال آیفون های اپل نداشته باشیم. بدون تردید گوشی های اندرویدی هم مزیت های زیادی نسبت به آیفون های اپل دارند که در مقاله‌ای مجزا به شرح آن ها خواهیم پرداخت. بنابراین با فروشگاه ادبازار همراه باشید.

 

دلیل اول: کیفیت ساخت بالا

اپل آیفون (iPhone) میان رده یا پایین رده تولید نمی‌کند و در طراحی تمام آیفون های کمال دقت را به عمل می‌آورد و از بهترین مواد و سبک طراحی استفاده خواهد کرد. به همین دلیل آیفونی در بازار وجود ندارد که بی‌کیفیت یا حتی کم ‌کیفیت باشد اما در سمت مقابل چون تنوع گوشی های اندرویدی بالاست، نسخه های میان رده و پایین رده آن ها به مراتب در مقایسه با آیفون های اپل ارزان قیمت تر هستند و از کیفیت ساخت پایین تری هم بهره می‌برند. به بیان دیگر اپل فقط گوشی های با کیفیت تولید می‌کند و کاری با آن دسته از کاربرانی که بنا به هر دلیل طرفدار گوشی های ارزان تر، کم کیفیت تر و مقرون به صرفه هستند ندارد. این مسئله سبب شده دید کاربران نسبت به اپل و آیفون هایش تغییر کند و به نوعی نام اپل تداعی بخش صفاتی همچون کیفیت، برتری، خاص بودن و سایر موارد مشابه باشد. بنابراین با کیفیت بودن تمام آیفون ها حداقل از نظر روانشناسی و بازخوردی که در کاربران ایجاد می‌کند یکی از اصلی ترین دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی خواهد بود.

 

برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

 

دلیل دوم: برند اپل و پرستیژ آن

دلیل دومی که می‌توان از آن به عنوان یکی دیگر از دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی یاد کرد مسئله پرستیژ یا اصطلاحا کلاس کاری است که برند اپل و آیفون هایش دارند. از آنجایی که اپل همیشه آیفون هایش را با بیشترین کیفیت ممکن و قیمت گران تولید و روانه بازار کرده، این دید در بین کاربران جا افتاده که داشتن آیفون منجر به ایجاد پرستیژ و کلاس کاری بیشتر می‌شود. شاید این دید در همه جا و تمام کشورهای دنیا و کشورهایی مثل چین، کره و غیره مرسوم نباشد اما متاسفانه یا خوشبختانه در ایران به یک باور کاملا جا افتاده تبدیل شده است.

حالا وقتشه! اینو بخون نقد و بررسی آیفون 11 اپل (iPhone 11): آیفون خوش قیمت اپل

به جرئت می‌توانیم مدعی شویم که خیلی از کاربران آیفون های اپل در ایران که مدعی هستند آیفون تجربه و کارایی بهتری نسبت به گوشی های اندرویدی دارد، حتی با تفاوت های اصلی و دقیق مابین آیفون و گوشی های اندرویدی آشنایی کامل نداشته و صرفا این ادعا را با تکیه بر شنیده های خود بیان می‌کنند. بنابراین خیلی از خریداران آیفون های اپل صرفا به دلیل پرستیژ و کلاس کاری ترجیح می‌دهند که به جای گوشی های اندرویدی یک آیفون داشته باشند. پس این مسئله هم حداقل در ایران می‌تواند به عنوان یکی از نقاط قوت آیفون های اپل به شمار آید.

 

دلیل سوم: سیستم عامل انحصاری . یکپارچگی آن

به عقیده ما یکی از معقولانه ترین دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی مربوط به انحصاری بودن سیستم عامل و یکپارچگی آن می‌شود! اپل تنها تولید کننده گوشی های مبتنی بر سیستم عامل iOS است و آیفون هایش از این سیستم عامل بهره می‌برند اما اندروید یک سیستم عامل متن باز است که شرکت های زیادی مثل سامسونگ، ال جی، هوآوی، سونی و غیره به طور همزمان از آن استفاده می‌کنند و گوشی های خود را با بهره‌گیری از این سیستم عامل روانه بازار می‌نمایند، در حالی که توسعه دهنده اصلی اندروید شرکت گوگل است. طبیعتا این مسئله می‌تواند منجر شود که آیفون های اپل با سیستم عامل انحصاری خودشان بازخورد و یکپارچگی بهتری داشته باشند. این یکپارچگی در انتشار به روز رسانی ها، ویژگی ها و قابلیت های گوشی و غیره قابل درک خواهد بود که در ادامه بیشتر در مورد آن ها صحبت می‌کنیم. طبیعتا وقتی طراح اجزای سخت افزاری یک گوشی و توسعه دهنده بستر نرم افزاری آن یک شرکت ثابت و واحد باشند، نتیجه کار مطلوب تر از زمانی می‌شود که طراح گوشی با توسعه دهنده سیستم عامل آن متفاوت در نظر گرفته شوند.

 

برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

 

دلیل چهارم: عملکرد سریع تر

یکی از نتایج انحصاری بودن سیستم عامل آیفون های اپل این است که هماهنگی بیشتری مابین بستر نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه وجود دارد و به همین سبب گوشی در مجموع عملکرد سریع تری را نسبت به گوشی های اندرویدی هم رده خودش ارائه می‌کند. این موضوع همیشه در آیفون های اپل قابل درک بوده و یکی از اصلی ترین دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی است. زمانی که از آیفون های اپل استفاده می‌کنید به خوبی درک خواهید کرد که بستر نرم افزاری آن کاملا هماهنگی لازم را با بستر سخت افزاری گوشی دارد و تقریبا لگ و تاخیر در عملکرد آیفون بی‌معناست. بنچمارک هایی هم که نشان دهنده قدرت عملکرد گوشی ها هستند همواره ثابت کننده این مسئله بوده‌اند که آیفون های اپل در شرایط یکسان با گوشی های اندرویدی مشابه و نسبتا هم رده خودشان بازده و سرعت عمل بیشتری خواهند داشت. بنابراین این مسئله را هم به عنوان یکی دیگر از دلایل برتری آیفون های اپل نسبت به گوشی های اندرویدی در نظر داشته باشید.

 

دلیل پنجم: به روز رسانی های یکپارچه و متداول

اگر به آپدیت بودن سیستم عامل گوشی و بستر نرم افزاری آن اهمیت می‌دهید، آیفون های اپل یک سر و گردن از گوشی های اندرویدی (حداقل تمام گوشی هایی که غیر از شرکت گوگل تولید شده باشند) سرتر هستند، اما چرا؟ اپل هر سال یک آپدیت عمده را برای سیستم عامل iOS منتشر می‌کند و آپدیت های جزئی دیگر هم در طول سال برای آن منتشر خواهند شد. از آنجایی که سیستم عامل iOS یک سیستم عامل انحصاری است، بنابراین تمام آیفون هایی که واجد شرایط دریافت آن آپدیت باشند خیلی سریع و بدون تاخیر آن را دریافت خواهند کرد. به عنوان مثال اگر فردا آپدیت iOS 13 به طور رسمی منتشر شود، تقریبا ظرف 1 ساعت تمام آیفون های واجد شرایط دریافت آن آپدیت قابلیت به روز رسانی به iOS 13 را خواهند داشت اما متاسفانه این روند در گوشی های اندرویدی وجود ندارد چون آپدیت اندروید (android) به طور مستقیم نمی‌تواند برای تمام گوشی ها منتشر شود و هر شرکت سازنده موبایل اندرویدی باید بستر نرم افزاری و رابط کاربری گوشی های خود را منطبق جدیدترین آپدیت اندروید منتشر شده از سمت گوگل بهینه سازی کند.

 

برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

 

به عنوان مثال رابط کاربری فعلی گوشی های سامسونگ One UI نام دارد و رابط گوشی های هوآوی EMUI نامیده می‌شود. به همین صورت هر شرکت تولید کننده گوشی یک رابط کاربری اختصاصی دارد و آن را در کنار سیستم عامل اندروید بر روی موبایل هایش راه اندازی می‌کند. به همین سبب است که ظاهر بستر نرم افزاری و قابلیت های پیش فرض آن در گوشی های اندرویدی برندهای مختلف متفاوت خواهد بود. حال تصور کنید شرکت سامسونگ یک گوشی اندرویدی با اندروید پیش فرض 8 اوریو تولید و روانه بازار می‌کند. در این شرایط رابط One UI برای فعالیت در کنار سیستم عامل اندروید 8 اوریو بهینه‌سازی شده است. وقتی آپدیت اندروید 9 از سمت گوگل منتشر شود، سامسونگ نمی‌تواند آن را مستقیما برای گوشی خود منتشر کند و باید رابط One UI آن را برای فعالیت در کنار اندروید 9 بهینه‌سازی نماید و سپس آپدیت اندرویدی 9 را برای دستگاه منتشر سازد.

حالا وقتشه! اینو بخون محدودیت های اینستاگرام (Instagram) را بهتر و کامل تر بشناسید !

بنابراین وقتی گوشی اندروید بخرید آپدیت های اندروید را با تاخیر دریافت خواهید کرد و نمی‌توانید از مزیت های یک سیستم عامل انحصاری و یکپارچه بهره‌مند شوید. اما آیفون های اپل اینطور نیستند و بدون تاخیر تمام آپدیت های iOS را دریافت می‌کنند. ضمنا عموما گوشی های اندرویدی نهایتا تا 2 سال آپدیت های اندروید را دریافت خواهند کرد چون بهینه سازی رابط آن ها و انتشار آپدیت برای شرکت سازنده گوشی امری زمانگیر و دردسرساز تلقی می‌شود اما آیفون های اپل حداقل تا 4 الی 5 سال تمام آپدیت های iOS را دریافت خواهند کرد. بنابراین اگر به آپدیت بودن سیستم عامل موبایل اهمیت می‌دهید و می‌خواهید بدون مشکل از مزیت های جدیدترین نسخه های سیستم عامل موبایل خود بهره‌مند شوید، خرید آیفون انتخاب بهتری نسبت به خرید گوشی اندرویدی خواهد بود.

 

دلیل ششم: امنیت بیشتر

یکی دیگر از دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی مربوط به امنیت بیشتر بستر نرم افزاری آن ها می‌شود. اپل در طراحی سیستم عامل iOS همیشه سعی می‌کند که امن ترین بستر ممکن را فراهم سازد تا به بهترین نحو از اطلاعات کاربران حفاظت شود. سیستم عامل iOS لایه های امنیتی تقویت شده و پیچیده‌ای را در بر می‌گیرد و در مجموع نسبت به اندروید که یک سیستم عامل متن باز و قابل روت شدن و دستکاری است، امنیت بالاتری دارد. در رابطه با این موضوع می‌توان صحبت های زیادی کرد اما قصد نداریم در این مطلب خیلی وارد بحث های تخصصی شویم.

 

برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

 

دلیل هفتم: شارژدهی بهتر

اینطور نیست که همیشه آیفون های اپل نسبت به تمام گوشی های اندرویدی قدرت شارژدهی بیشتری داشته باشند اما اگر مقایسه قدرت شارژدهی باتری یک آیفون و گوشی اندرویدی یکسان را در شرایطی انجام دهید که ظرفیت باتری هر دوی آن ها یکسان باشد و شرایط کارکرد یکسانی هم برایشان وجود داشته باشد، مطمئن باشید باتری آیفون شارژدهی بهتری را ارائه می‌کند، اما دلیل این مسئله چیست؟ یکی از اصلی ترین دلایلی که منجر به کسب این نتیجه می‌شود مربوط به هماهنگی و یکپارچگی بستر نرم افزاری آیفون یا همان سیستم عامل iOS با بستر سخت افزاری آن است. هماهنگی خوبی که مابین سیستم عامل و بستر سخت افزاری آیفون ها وجود دارد سبب می‌شود که گوشی در شرایط مختلف کمتر تحت فشار قرار گیرد و مصرف انرژی آن هم کمتر از گوشی های اندرویدی باشد. بنابراین شارژدهی بهتر باتری را هم به عنوان یکی دیگر از دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی به خاطر بسپارید.

 

دلیل هشتم: نبود اپلیکیشن های پیش فرض به‌دردنخور

یکی از مشکلاتی که همیشه کاربران گوشی های اندرویدی با آن رو به رو هستند مربوط به اپلیکیشن هایی می‌شود که به طور پیش فرض روی گوشی نصب بوده و گاها هیچوقت از آن ها استفاده‌ای به عمل نمی‌آید اما متاسفانه با این حال کاربر در شرایط عادی قادر به حذف آن ها نیست! به عنوان مثال اپلیکیشن های پیش فرض گوگل یک دسته از این موارد هستند اپلیکیشن هایی که رابط کاربری هر شرکت ارائه می‌کند هم دسته دیگری از این برنامه های به‌دردنخور را تشکیل می‌دهند.

حالا وقتشه! اینو بخون تاریخ عرضه، قیمت و مشخصات آیفون ۱۱ لو رفت !

اگر گوشی شما لاک اپراتور خاصی باشد ممکن است لیستی از اپلیکیشن های الزامی آن اپراتور هم به طور پیش فرض روی گوشی نصب شده باشند. متاسفانه از آنجایی که اغلب این اپلیکیشن ها توسط کاربر قابل غیرفعالسازی نیستند، می‌توانند وضعیت آزاردهنده‌ای را به وجود آورند. از آن مهمتر اینکه اپلیکیشن های مذکور بخشی از حافظه گوشی را هم اشغال می‌کنند و منجر به سنگین تر شدن بستر نرم افزاری دستگاه هم می‌شوند. خوشبختانه در آیفون های اپل حالت این چنینی وجود ندارد و فقط چند اپلیکیشن پیش فرض در آن نصب شده‌اند. بنابراین این مسئله هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی محسوب شود.

 

برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی

 

دلیل نهم: اپلیکیشن های با ثبات تر

از آنجایی که سیستم عامل iOS امنیت بیشتری نسبت به سیستم عامل اندروید دارد و یک سیستم عامل انحصاری است، تقریبا تمام برنامه نویسان و توسعه دهندگان سعی می‌کنند معیار طراحی برنامه های خود را بر پایه این سیستم عامل بنا کنند. به همین جهت اغلب اپلیکیشن های موبایل در مرحله اول برای آیفون ها و سیستم عامل iOS منتشر می‌شوند و پس از آن برای اندروید انتشار می‌یابند. حتی خیلی از توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند اپلیکیشن های خود را فقط برای سیستم عامل iOS منتشر کنند. همچنین تجربه نشان داده که آپدیت اپلیکیشن های گوناگون ابتدا برای کاربران آیفون ها و سیستم عامل آی او اس منتشر می‌شود و پس از آن برای اندروید انتشار پیدا می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید سریعتر به اپلیکیشن های مختلف دسترسی پیدا کنید و به نوعی از ثبات بیشتر برنامه ها در گوشی لذت ببرید، آیفون های اپل گزینه خرید بهتری برایتان هستند. البته نباید محدودیت های استفاده از آیفون و سیستم عامل آی او اس در ایران را هم نادیده گرفت.

 

دلیل دهم: دوربین با کیفیت

دوربین همه آیفون ها عملکرد عالی دارد و حتی قدیمی ترین آیفون ها هم در دوره خودشان از بهترین دوربین بهره‌مند بودند. این موضوع در حالی است که گوشی های اندرویدی از نظر کیفیت عملکرد دوربین کاملا می‌توانند نسبت به یکدیگر متفاوت باشند و این قیمت آن هاست ک تعیین کننده میزان کیفیت عملکرد دوربین و دیگر اجزای سخت افزایشان خواهد بود. همچنین تقریبا در 70 درصد مواقع دوربین آیفون های اپل نسبت به گوشی های اندرویدی مشابه و هم رده کیفیت بهتری را ارائه می‌کنند. بنابراین اگر به کیفیت عملکرد دوربین موبایل اهمیت می‌دهید، خرید آیفون گزینه بهتری نسبت به خرید گوشی های اندرویدی است. به عقیده ما این مسئله می‌تواند یکی دیگر از اصلی ترین دلایل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی باشد.

 

مزایای گوشی اپل نسبت به سایر گوشی ها

 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی 10 دلیل برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی پرداختیم. سعی کردیم به دلایل اصلی و مهمی اشاره کنیم که می‌توانند حاکی از برتری آیفون نسبت به گوشی های اندرویدی باشند. مجددا خاطر نشان می‌شویم که بی‌شک گوشی های اندرویدی هم مزیت های زیادی نسبت به آیفون های اپل دارند و سعی می‌کنیم در مقاله‌ای مجزا در رابطه با مزیت های اندروید نسبت به iOS و آیفون های اپل هم صحبت کنیم. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.