آیا تماس صوتی تلگرام در ایران فعال میشود؟!

اخبار روز تکنولوژی 16 فروردین 1396 علی مظفری

آیا تماس صوتی تلگرام در ایران فعال میشود؟!

هفته گذشته تلگرام در آپدیت جدیدش امکان برقراری تماس صوتی را برای کاربران اروپایی خود فراهم کرد. تلگرام اعلام کرد که این ویژگی به‌زودی در دسترس باقی کاربران در کشورهای دیگر نیز قرار می‌گیرد اما ظاهرا عرضه آن برای کاربرانی ایرانی وابسته به چراغ سبز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

محمود واعظی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا،‌ گفت: مسئولان تلگرام چندی پیش موضوع راه اندازی تماس صوتی رایگان برای کاربران ایرانی را با ما در میان گذاشته بودند که این امر منوط به بررسی اثرات آن بر روی فعالیت اپراتورهای داخلی شد.

وی افزود: در حال حاضر کمیته ای برای بررسی اثرات رایگان بودن تماس صوتی شبکه اجتماعی تلگرام بر روی اپراتورهای داخلی تشکیل شده است و قرار است این کمیته اثرات راه اندازی تلگرام صوتی را برروی اپراتورهای داخلی مشخص کند.

تلگرام این روزها محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان بین ایرانیان به‌شمار می‌رود تاجاییکه که ایرانیان بالاترین درصد کاربران تلگرام در سراسر دنیا را شامل می‌شوند. توسعه اینترنت پرسرعت روی موبایل در ایران و گستردگی تلگرام در بین کاربران ایرانی باعث شده تا اپراتورهای موبایل نسبت به دسترسی تماس صوتی رایگان روی بستر اینترنت ابراز نگرانی کنند. با این تفاسیر مشخص نیست که آیا تلگرام موفق می‌شود قابلیت جدیدش را در اختیار کاربران ایرانی قرار دهد یا خیر.