قفل گشایی توسط عنبیه چشم با همکاری شرکت کوالکام و کمپانی EyeLock در اسمارت فون های جدید

اخبار روز تکنولوژی 09 اسفند 1395 علی مظفری

قفل گشایی توسط عنبیه چشم با همکاری شرکت کوالکام و کمپانی EyeLock در اسمارت فون های جدید

کمپانی EyeLock به‌عنوان یکی از کمپانی‌های فعال در زمینه‌ی توسعه‌ی راهکارهای هویت سنجی مبتنی بر شناسایی افراد از روی عنبیه‌، در نظر دارد آخرین پلتفرم خود را که مبتنی بر تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ توسعه یافته است، در جریان برگزاری کنگره‌ی موبایل MWC بارسلونا رونمایی کند. اسنپدراگون ۸۳۵ تراشه‌ی جدید پرچم‌دار کوالکام است که با مودم LTE جدید X16 همراه شده است. اسنپدراگون ۸۳۵ خود به‌تنهایی از وجود پلتفرم امنیتی موسوم به Haven بهره می‌برد که در واقع ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار در کنار تکنولوژی‌های مرتبط با سنسور‌های بیومتریک به‌ منظور افزایش امنیت گجت‌های موبایل در کاربردهایی نظیر بانکداری آنلاین و همچنین پرداخت‌های اینترنتی است.

پلتفرم Haven همچنین از یک راهکار شناسایی مبتنی بر سخت‌افزار بهره می‌برد که تأمین امنیت گوشی‌های هوشمند را بیش از پیش افزایش می‌دهد. علاوه بر پشتیبانی از سنسور‌های اثر انگشت در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵، این تراشه قادر است امنیت گوشی را با به‌کارگیری تکنولوژی‌های دیگری تأمین کند. از جمله‌ی فناوری‌های اضافه‌شده به اسنپدراگون ۸۳۵ باید به Secure Camera اشاره کرد که یک راهکار برای شناسایی عنبیه و همچنین تشخیص کاربر از طریق صورت است.

سای چادوری، مدیر ارشد محصولات در کوالکام در این خصوص می‌گوید: تا سال ۲۰۱۸ اغلب گوشی‌های هوشمند جدید بازار مانند S8 گلکسی سامسونگ از راهکارهای بیومتریک برای شناسایی کاربران استفاده می‌کنند. قابلیت Secure Camera در پلتفرم Haven تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ امنیت بیشتری برای اطلاعات شخصی کاربران به ارمغان می‌آورد. این پلتفرم با ترکیبی از سخت‌افزار و راهکارهای نرم‌افزاری، عنبیه را به‌عنوان کلیدی برای اطلاعات ثبت‌شده قرار می‌دهد. تصور ما این است که Secure Camera توسعه‌یافته برای اسنپدراگون ۸۳۵ زمینه را برای توسعه‌ی راهکار آی‌لاک فراهم آورده است.

فناوری توسعه‌ یافته توسط آی‌لاک قادر است ۲۴۰ خصیصه‌ی منحصربه‌فرد را برای شناسایی عنبیه کاربر مورد بررسی قرار دهد. آی‌لاک علاوه بر دقت بالا می‌تواند در زمانی کوتاه‌تر با قرار دادن گوشی در فاصله‌ی ۶۰ سانتی‌متری از چشم، به‌راحتی عنبیه را شناسایی و از صحت اطلاعات دریافتی و تطابق آن اطمینان حاصل کند. صحت روش توسعه‌یافته توسط آی‌لاک به اندازه‌ای بالا است که این پلتفرم در آزمایش‌های انجام‌شده توسط Novetta، در هر ۱.۵ میلیون تست انجام‌شده تنها یک بار دچار خطا شده است. جف کارتر، مدیر ارشد فناوری در آی‌لاک اعلام کرده که گجت یا به بیان بهتر ماژول توسعه‌یافته توسط این کمپانی، قادر است در فاصله‌ی طبیعی بازو و دست کاربر به‌ راحتی عنبیه را شناسایی کند.