رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

آموزش و ترفندها 15 بهمن 1399 علی مظفری

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز یا خاموش ماندن صفحه‌نمایش مشکلاتی هستند که ممکن است برای بسیاری از لپ تاپ‌ها رخ دهد. علت روشن نشدن لپ تاپ می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. اولین مورد مربوط به سیستم سخت‌افزاری و مورد دوم مربوط به نرم‌افزار و ویندوز شما است.

 

مشکل روشن نشدن لپ تاپ

برای شناسایی و رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز باید در ابتدا با بررسی اولیه تشخیص دهید که آیا سیستم سخت‌افزاری لپ تاپ شروع به فعالیت می‌کند یا خیر. به صورت کلی اگر بعد از فشردن کلید پاور هیچ اتفاق خاصی رخ ندهد، مشکل از سیستم سخت‌افزاری لپ تاپ شما است. اما اگر هر هنگام روشن شدن و بالا آمدن ویندوز مشکلاتی برای لپ تاپ و مخصوصا صفحه‌نمایش پیش آمد، به‌احتمال خیلی زیاد مشکل از سیستم نرم‌افزاری لپ تاپ است.

در هر دو صورت می‌توانید با مطالعه روش‌ حل مشکل روشن نشدن لپ تاپ، راه‌های مختلف را روی لپ تاپ خود تست و بررسی کنید. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل نگاهی به این موضوع و راه حل بالا نیامدن سیستم لپ تاپ داشته باشیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

مشکل: پس از زدن کلید پاور لپ تاپ هیچ اتفاقی نمی‌افتد!

 

1) بررسی منبع تغذیه

برای حل مشکل روشن نشدن سیستم و کار نکردن پردازنده و مادربورد لپ تاپ، در اولین مرحله باید منبع تغذیه را بررسی کنید. شاید اتصال لپ تاپ به برق برقرار نیست. مشکلات مربوط به برق شهری و محافظ‌های برق می‌تواند عامل روشن نشدن سیستم شما باشد زیرا اصلا برقی به باتری لپ تاپ شما نمی‌رسد.

2) چک کردن سیم و اتصالات

اگر از اتصال درست به برق مطمئن شدید، نوبت به بررسی سیم کابل برق می‌رسد. ممکن است سیم دچار مشکل شده باشد که برق به‌درستی به لپ تاپ نمی‌رسد. کشیده شدن سیم‌ها و یا خم شدن بیش‌ از حد لبه‌های آن می‌تواند باعث عدم جریان برق شود. همچنین ممکن است جریان برقرار شود، ولی به واسطه‌ی آسیب ولتاژ برق بسیار پایین‌تر از حدی باشد که بتواند سیستم لپ تاپ شما را روشن کند. پس از سلامت سیم‌ کابل برق لپ تاپ اطمینان پیدا کنید.

3) بررسی باتری لپ تاپ

اگر بدون اتصال با کابل به برق، لپ تاپ شما روشن نمی‌شود، به احتمال خیلی زیاد باتری آن خالی شده است. در مقاله‌ی افزایش شارژدهی باتری لپ تاپ به معرفی 10 راه برای بهبود شارژدهی پرداختیم که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید. اما به صورت کلی روشن نشدن و کار کردن سیستم به باتری آن مربوط می‌شود، پس حتما لپ تاپ را به برق متصل کنید و دوباره کلید پاور را فشار دهید.

 

4) جدا کردن باتری از لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما باتری قابل تعویض دارد و با وصل کردن لپ تاپ به برق اتفاقی نمی‌افتد، ممکن است باتری شما خراب شده باشد. از همین رو باتری را از لپ تاپ خارج کنید و با برق سیستم را روشن کنید. اگر لپ تاپ روشن شد که مشکل مشخص می‌شود و باید به فکر یک باتری دیگر برای لپ تاپ خود باشید.

 

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

 

مشکل: سیستم روشن می‌شود ولی بعد از چند ثانیه دوباره خاموش می‌شود!

 

1) خاموش و روشن کردن لپ تاپ

اگر جز کسانی باشید که زیاد لپ تاپ خود را در حالت Sleep قرار می‌دهید، احتمالا با این مشکل روبرو شدید. علت روشن شدن و بعد خاموش شدن سریع لپ تاپ، به مشکلات مصرف باتری در هنگام حالت خواب (Sleep) بر می‌گردد. زمانی که لپ تاپ خود را در این حالت قرار می‌دهید، همیشه بخشی از باتری صرف حالت آماده به کار لپ تاپ می‌شود تا در صورت فشردن هر کلیدی فورا سیستم را برای شما فعال کند. از همین رو این حالت نیازمند باتری است. اگر در این حالت باتری لپ تاپ شما خالی شود و در سیستم در حالت Sleep باشد، هنگام روشن کردن ممکن است دوباره خاموش شود.

برای حل مشکل خاموش شدن لپ تاپ بعد از روشن کردن، ابتدا لپ تاپ را به برق متصل کنید تا شارژ لپ تاپ تامین شود. سپس خودتان یک بار با نگه داشتن کلید پاور لپ تاپ را خاموش کنید و سپس دوباره روشن کنید. معمولا با یک یا دو بار خاموش روشن کردن، سیستم شما به حالت عادی برگشته و مشکل حل می‌شود.

2) پورت‌های متصل به لپ تاپ را جدا کنید

برای پردازش اتصالات لپ تاپ ممکن است هنگام شروع به کار ویندوز به مشکل بخورد. برای رفع مشکل خاموش شدن لپ تاپ، توصیه می‌شود یک بار ماوس، بلندگو، فلش USB، پرینتر و یا هر وسیله‌ی دیگری که آن را به لپ تاپ متصل کرده‌اید را جدا کنید. سپس با یک بار خاموش رو روشن کردن سیستم را فعال کنید. به احتمال زیاد بار اضافی روی سیستم برداشته شده و لپ تاپ شما روشن می‌شود.

حالا وقتشه! اینو بخون نقد و بررسی لپ تاپ Lenovo Ideapad L3: میان رده خوب بازار

 

مشکل: صفحه نمایش لپ تاپ روشن نمی‌شود!

 

1) سیم برق را چک کنید

گاهی ممکن است صدای فن نشان دهد که لپ تاپ در حالت آماده به کار است و ویندوز در حال لود شدن است، اما چیزی روی صفحه دیده نشود. در این حالت در اولین مرحله باز هم توصیه می‌شود از اتصال سیم برق مطمئن شده سپس به سراغ راه‌حل بعد بروید.

 

مشکل روشن نشدن صفحه نمایش لپ تاپ

 

2) مطمئن شوید صفحه نمایش خاموش است

روشن نشدن صفحه نمایش لپ تاپ ممکن است به دلیل این باشد که نمایشگر شما به پایان عمر خودش رسیده! به همین خاطر در اولین مرحله مطمئن شوید که صفحه نمایش واقعا خاموش است. برای این کار نور محیط خود را تا بسیار کم کرده و از زوایای مختلف به صفحه نمایش نگاه کنید. اگر صفحه نمایش شما کاملا بی‌نور و غیر فعال بود، باید به سراغ مرحله‌ی بعدی بروید. اما اگر کم‌نور بود و یا بخش‌هایی از آن نور به صورت موجی و پرشی دیده می‌شود، صد در صد صفحه نمایش شما دچار آسیب شده و باید به فکر تعمیر یا تعویض آن باشید.

3) سیستم را بوت کنید

پس از اینکه مطمئن شدید که صفحه‌ نمایش کاملا خاموش است، باید از یک مورد دیگر هم اطمینان حاصل کنید. شاید به دلیل مشکل نرم‌افزاری صفحه نمایش کار نمی‌کند. برای اینکه متوجه به این ایراد شوید باید لپ تاپ را بوت کنید و به BIOS بروید. در بسیاری از لپ تاپ‌ها پس روشن کردن با فشردن کلید f8 یا f2 می‌توانید وارد حالت بوت و محیط آبی رنگ آن شوید. اگر لپ تاپ شما به حالت BIOS رفت، به این معنی است که صفحه‌ نمایش هیچ مشکلی ندارد و ایراد از بخش نرم‌افزاری و ویندوز شما است.

اما اگر پس از تلاش برای بوت کردن سیستم، لپ تاپ به حالت بوت نرفت و همچنان با صفحه‌نمایش تاریک و خاموش روبرو بودید، باید لپ تاپ را به یک تعمیرکار نشان دهید، زیرا به احتمال زیاد نمایشگر شما سوخته است.

4) اتصال لپ تاپ به صفحه‌نمایش خارجی

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن مطمئن شوید که سیستم نرم‌افزاری و ویندوز شما سالم است و فقط صفحه‌نمایش خراب شده است، این است که لپ تاپ را از طریق کابل HDMI به یک مانیتور یا تلویزیون وصل کنید. اگر صفحه‌نمایش شما سوخته باشد، باید مراحل اجرای ویندوز و لود شدن سیستم را به صورت کامل روی صفحه‌نمایش دیگر مشاهده کنید.

 

مشکل: ویندوز بالا نمیاد!

عبارت بالا نمیامدن ویندوز خیلی کلی است اما به صورت دقیق‌تر ممکن است مشکلاتی مثل ریست شدن پشت سر هم ویندوز، گیر کردن صفحه لود ویندوز یا گیر کردن در صفحه‌ی ورود برای شما پیش بیاید. این مشکلات همگی معمولا همگی نرم‌افزاری بوده و نیازی نیست نگران خراب بودن قطعات و سیستم‌ سخت‌افزاری لپ تاپ خود شوید. برای رفع مشکل لود نشدن و بالا نیامدن ویندوز راه‌های زیر را مورد بررسی قرار دهید.

 

1) پورت‌ها را متصل به لپ تاپ را جدا کنید و دوباره روشن کنید

علت بالا نیامدن ویندوز در ساده‌ترین حالت می‌تواند مربوط به اتصالات لپ تاپ شما باشد. یک بار همه پورت‌ها را از لپ تاپ خارج کرده و دوباره سیستم را ریست کنید. اگر مشکل نرم‌افزاری خاصی برای لپ تاپ پیش نیامده باشد خیلی راحت ویندوز شما دوباره لود می‌شود.

2) سیستم را بوت کرده و به BIOS بروید سپس ویندوز را اجرا کنید

 

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

 

راه حل دیگر بالا نیامدن ویندوز این است که از طریق بوت کردن مجدد سیستم وارد BIOS شده و به صورت دستی لود شدن ویندوز را فراخوانی کنید. برای بوت کردن ورود به این حالت پس از روشن کردن سیستم باید کلید f8 یا f2 را فشار دهید. (در مدل‌های مختلف لپ تاپ این کلید می‌تواند متفاوت باشد. در برخی از لپ تاپ‌ها از کلید delete برای بوت کردن هم استفاده می‌شود.)

در تب Boot می‌توانید مشخص کنید که چه چیزی برای اجرا لود شود. در حالت معمول روی هارد دیسک اصلی لپ تاپ شما این حالت تنظیم شده است، به همین خاطر یک بار دیگر به صورت دستی آن را انتخاب کنید و تا مجدد سیستم شما راه‌اندازی شود. با این کار هیچ اطلاعاتی از روی سیستم شما حذف نمی‌شود، و صرفا یک بار دیگر به صورت دستی ویندوز شما وارد مرحله‌ی لود می‌شود.

حالا وقتشه! اینو بخون آموزش آپدیت بایوس (BIOS) مادربردهای ایسوس

3) حالت Fast Boot را غیر فعال کنید

 

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

 

 مایکروسافت از حالت بوت سریع برای اجرای ویندوز 7 استفاده می‌کند که باعث می‌شود درست در زمان اجرای ویندوز درایوهای شما هم لود شوند. این کار باعث لود شدن سریع‌تر درایو و در نتیجه سریع‌تر شدن لود خود ویندوز می‌شود. اما گاهی ممکن است به دلایل ساده‌ای مثل اختلال نرم‌افزاری (بین دو یا چند نرم‌افزار) یا پر بودن ظرفیت درایو اصلی ویندوز شما، ویندوز در حالت لود گیر کند و به اصطلاح ویندوز بالا نیاید. 

حالت Fast Boot فشار اضافه‌تری را به درایوهای شما وارد می‌کند و اگر همان‌طور که اشاره شد، مشکلی در سیستم به وجود آمده باشد، ممکن است لود ویندوز به مشکل بخورد. برای رفع مشکل باید لپ تاپ را بوت کرده و وارد محیط BIOS شوید. از تب Advanced گزینه‌ی مربوط به Fast Boot را روی حالت غیر فعال (Disabled) قرار دهید و مجدد لپ تاپ را روشن کنید.

4) از طریق Safe Mode عیب‌یابی کنید

 

حالت Safe Mode در رفع مشکل ویندوز

 

یکی از راه‌های اصلی رفع مشکل بالا نیامدن ویندوز این است که طریق حالت Safe Mode اقدام به عیب‌یابی سیستم خود کنید. دو گزینه‌ی اصلی پیش‌رو شما برای حالت Safe Mode وجود دارد. اول اینکه از طریق سیستم اتوماتیک عیب‌یابی استفاده کنید یا اینکه خودتان وارد ویندوز در حالت Safe Mode شده و کار عیب‌یابی را انجام دهید.

حالت Safe Mode در حالتی که خودتان بخواهید وارد سیستم شوید، به درد زمانی می‌خورد که خودتان از عیب و ایراد سیستم با خبرید. برای مثال به تازگی یک نرم‌افزار یا بازی‌ای نصب کردید که پس از نصب آن دیگر ویندوز شما بالا نمی‌آید. خب در این حالت مشخص است که مشکل کجاست. شما با حدف این نرم‌افزار یا بازی می‌توانید ویندوز را به حالت اول خود برگردانید. همچنین ممکن است تداخل نرم‌افزاری باعث لود شدن ویندوز شما شده باشد. از همین رو در اینترنت در خصوص تداخل نرم‌افزار جدیدی که نصب کردید با نرم‌افزارهای قبلی جستجو کنید. برای مثال استفاده از نرم‌افزار کارت گرافیک اصلی لپ تاپ شما با یک سری نرم‌افزارهای بهبود دهنده‌های پردازش تصویر برای ویندوز شما مشکل به‌وجود می‌آورند.

برای ورود به Safe Mode باید لپ تاپ خود را 3 بار پشت سر هم ریست کنید. کلید پاور را فشار دهید، به محض اینکه وارد مرحله‌ی لود شدید و لوگوی شرکت سازنده لپ تاپ خود را مشاهده کردید، با فشار دادن پاور، لپ تاپ را خاموش کنید و بلافاصله دوباره روشن کنید. با سه بار خاموش و روشن کردن، لپ تاپ وارد مرحله‌ی لود ویندوز نمی‌شود و به صورت خودکار صفحه‌ای که مربوط به حالت Safe Mode می‌شود را برای شما نمایش می‌دهد.

پس ورود به صفحه‌ی آبی تنظیمات پیش‌فرض ویندوز، روی گزینه‌ی Troubleshoot کلیک کنید. سپس از طریق قسمت Advanced Options گزینه‌ی Startup Settings را انتخاب کرده روی قسمت Restart کلیک کنید. حال ویندوز مجدد ریست شده و در هنگام لود شدن صفحه‌ای جدید برای شما نمایش داده می‌شود که باید با فشردن کلید 4 روی کیبورد، گزینه‌ی چهارم لیست یعنی Enable Safe Mode را فعال کنید. با فعال شدن و وارد شدن در این حالت امن، نرم‌افزارها و سایر اطلاعات غیر ضروری ویندوز لود نمی‌شوند و شما تنها به تنظیمات اصلی ویندوز دسترسی خواهید داشت.

همان‌طور که اشاره شد، اگر به نرم‌افزار خاصی مشکوک هستید، در این حالت می‌توانید وارد قسمت Control Panel شوید و نرم‌افزار را از سیستم خود حذف کنید. امکان ارتقا درایورهای و نصب آخرین نسخه‌ی آن‌ها هم در حالت Safe Mode وجود دارد. همچنین اگر به واسطه‌ی آپدیت ویندوز مشکلی برای شما ایجاد شده، می‌توانید در حالت Safe Mode وارد بخش تنظیمات ویندوز شده و از بخش Update & Security روی گزینه‌ی Recovery کلیک کنید تا نسخه‌ی ویندوز قدیمی شما دوباره برای‌تان لود شود. اما اگر نمی‌دانید مشکل از چیست، می‌توانید از حل مشکل اتوماتیک با Startup Repair استفاده کنید.

5) با حالت Startup Repair ویندوز را عیب‌یابی کنید

 

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

 

دو راه برای عیب‌یابی ویندوز از طریق Startup Repair وجود دارد. اول از طریق همان روشی است که برای Safe Mode معرفی شد. یعنی سه بار با ریست کردن لپ تاپ وارد بخش تنظیمات پیش‌فرض ویندوز شوید و دوباره‌ی روی Troubleshoot و Advanced Options کلیک کنید. اما این‌بار به‌جای Startup Settings باید روی Startup Repair کلیک کنید. در این حالت ویندوز شما مجدد ریست شده و عملیات عیب‌یابی اتوماتیک ویندوز روی آن اعمال می‌شود.

اگر یک DVD نصب ویندوز یا فلش با قابلیت Bootable دارید می‌توانید با اتصال آن به لپ تاپ مشکل بالا نیامدن ویندوز را رفع کنید. در واقع در مرحله‌ی نصب ویندوز، زمانی که زبان مدنظر خود را انتخاب کردید، پایین صفحه سمت چپ عبارتی با عنوان Repair your computer دیده می‌شود که با کلیک بر روی آن دوباره می‌توانید وارد صفحه‌ی عیب‌یابی شده و ویندوز را در حالت Startup Repair اجرا کنید.

حالا وقتشه! اینو بخون آموزش نصب ویندوز از روی فلش مموری

 

چند توصیه برای جلوگیری از بروز مشکل در ویندوز

 

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 15 راه حل کاربردی

 

اکثر مشکلات مربوط به روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز به دلیل خطاهای نرم‌افزاری است. از همین رو به صورت کلی برای جلوگیری از بروز مشکلات عمومی توصیه می‌شود موارد زیر را رعایت کنید:

 • از آخرین نسخه‌ی ویندوز استفاده کنید

ویندوز در بروزرسانی‌های خود بسیاری از مشکلات نسخه‌های قبل را رفع می‌کند. هرچند که مایکروسافت نشان داده که در برخی موارد با آپدیت ایراداتی را هم اضافه می‌کند! ولی به صورت کلی به آخرین نسخه‌ی ویندوز اعتماد داشته باشید. در اولین فرصت وارد بخش تنظیمات ویندوز شده و ورژن سیستم خود را با آخرین ورژن ارائه شده تطبیق دهید. رفع مشکلات و تداخل‌های نرم‌افزاری در آپدیت‌های جدید ویندوز، از ویژگی‌های اصلی آپدیت‌ها هستند.

 

 • نرم‌افزارهای را از منبع معتبر دریافت کنید

از هر سایتی نرم‌افزار و بازی دانلود نکنید. در برخی از موارد مشکل از خود نرم‌افزار و تداخل آن با نرم‌افزارهای دیگر نیست، بلکه مشکل نسخه‌ی حاوی بد‌افزار و یا فایل ناقص نرم‌افزارها است. به همین خاطر از سایت‌های مطمئن و قدیمی نرم‌افزارهای خود را دانلود و روی سیستم نصب کنید.

 

 • نرم‌افزارهای خود را آپدیت کنید

زمانی که ویندوز خود را آپدیت می‌کنید، باید نرم‌افزارهای اصلی سیستم خود را هم به آخرین نسخه آپدیت کنید. هماهنگ نبودن ورژن نرم‌افزارها و آخرین نسخه‌ی ویندوز می‌تواند دلیل مشکلات نرم‌افزاری بالا نیامدن ویندوز باشد. به همین خاطر برای حل مشکلات احتمالی همیشه از آخرین نسخه‌ی نرم‌افزارها استفاده کنید.

 

 • درایورهای لپ تاپ را آپدیت کنید

آپدیت کردن درایورها هم از مهم‌ترین کارهایی است که باید به صورت دوره‌ای آن‌ها را انجام دهید. درایورهای اصلی لپ تاپ در سال ممکن است چندین بار توسط شرکت‌های سازنده آپدیت شوند. درایور کارت گرافیک و کارت صدا از درایورهای مهمی هستند که عدم هماهنگی نسخه‌ی آن‌ها و با ویندوز می‌تواند باعث ایجاد مشکل در لپ تاپ شود. البته در نسخه‌های جدید ویندوز 10 امکان دانلود مستقیم درایورهای اصلی توسط بخش Windows Update در تنظیمات وجود دارد ولی همیشه به صورت دستی هم می‌توانید آخرین نسخه‌ی درایورها را دانلود و نصب کنید.

 

 • تا حد امکان از نرم‌افزارهای کرک شده استفاده نکنید

مورد آخر مربوط به استفاده از نرم‌افزارهای قفل شکسته یا همان کرک شده است. در واقع کرک این نرم‌افزارها به صورت پیش‌فرض توسط آنتی‌ویرویس‌ها و همچنین Firewall و Defender خود ویندوز به‌عنوان فایل مخرب شناسایی می‌شود و می‌توانند باعث ایجاد مشکل در سیستم شوند. باز هم توصیه می‌شود از سایت های مطمئن اقدام به دانلود کنید. همچنین اگر مجبور به دانلود و استفاده از این دست نرم‌افزارها هستید، پیشنهاد می‌شود به صورت همزمان از آن‌ها استفاده نکنید. تداخل کرک‌های نرم‌افزارهای مختلف یکی از عوامل شایع مشکل در ویندوز است.