سبد خرید
ورود / ثبت نام
{{authentication.firstName}} {{authentication.lastName}} کاربرعزیز

به مناسبت لیالی قدر

90 120 100

به مناسبت لیالی قدر نوشته های مناسبتی

ماه رمضان برای همه مسلمانان سراسر جهان ماهی مبارک است.همه مسلمانان معتقد هستند که این ماه ماهی است که به مهمانی خدا دعوت میشوند و در آن به عبادات و نیایش خالق خود همراه با روزه گرفتن،افطاری دادن،کمک به ایتام،شب زنده داری و احیاء گرفتن مشغول می شوند.یکی از شب های به خصوص در این ماه شب قدراست. شب قدر یکی از شب های دهه آخر ماه رمضان است که دارای فضیلت بسیار زیادی در میان مردم مسلمان است. مسلمانان این شب را به شب زنده داری، دعا و نیایش میگذرانند.

شب قدر 

"قدر" در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است. "تقدیر" نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است .اما معنای اصطلاحی «قدر» ، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن. به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودی هر چیز، «قدر» نام دارد .با روشن شدن معنای قدر، امکان فهم شب قدر نیز میسر می شود .شب قدر از دیدگاه مسلمانان جهان مصادف است با شبی که همه مقدرات آن ها در طول سال در این شب تقدیر می گردد و قالب معین و اندازه خاص هر پدیده، روشن و اندازه گیری می شود. بنابراین، آن ها معتقدند شب قدر، شب تقدیر و شب اندازه گیری و شب تعیین حوادث جهان است .

تاریخ دقیق شب قدر مشخص نیست. طبق روایات مسلمانان، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان، است. در این خصوص علمای دینی اسلام بر این باورند که شاید دلیل پنهان بودن این شب در میان تمام شب های ماه مبارک رمضان این باشد که مردم متوجه اهمیت و شأن لحظات این شب باشند و برای بهره مندی از لحظه لحظه های آن تلاش کنند، زیرا خداوند شب قدر را در ماه رمضان پنهان کرده تا بندگانش حرمت همه شب های این ماه را حفظ کنند. به عبارت دیگر وقتی مشخص نباشد که شب قدر، کدام یک از شب های ماه مبارک است، در تمام شب های این ماه از گناه پرهیز می شود و سعی می شود اعمال عبادی به طرز صحیح تر انجام شود.

دلیل خاص بودن شب قدر

شب قدر، یکی از زمان‌های مهمی است که در قرآن کتاب آسمانی اسلام بسیار مورد تأکید قرار گرفته و مقام و جایگاه والایی برای آن گفته شده است. در سوره قدر، علت اهمیت و جایگاه ویژه این شب، نزول قرآن و ‌نزول فرشتگان، بیان شده است.

چندین اتفاق مهمی که باعث مخصوص بودن این شب می شود عبارت است  از:

 • نزول یک باره قرآن

 • تقدیر زندگی یک ساله آینده انسان‌ها

 • ضربت خوردن امام اول شیعیان علی بن ابی طالب در روز ۱۹ و شهید شدن او در روز ۲۱ ماه رمضان

همچنین قرآن این شب را شبی توصیف کرده است که سرنوشت انسان‌ها تعیین می‌شود. به جهت تعیین سرنوشت انسان‌ها در این شب و وجود خیرات و برکات فراوانی که بی‌ارتباط با نزول فرشتگان و روح نیست، احیای این شب و بیدار ماندن و انجام عبادات مورد سفارش قرار گرفته است. شب قدر بهترین فرصت برای طلب بخشش و آمرزش گناهان از خداوند است و پروزدگار در این شب عنایت ویژه ای به بندگان خود دارد و در واقع آن را بهانه ای جهت آمرزش بندگان خود قرار داده است.

بنابر آموزه‌های اسلامی خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن سفارش شده است و روز قدر نیز به اندازه شب آن ارجمند است. مسلمانان روزه دار در این شب ها کتاب خدا را، می گشایند و بر سر می گیرند و آن را شفیع خود، قرار می دهند. آنها به محتوای قرآن می اندیشند، به آغوشش پناه می برند و با آن پیمان مجدد می بندند، تا با معارف نورانی اش، همه زوایای زندگی خویش را نورانی و متعالی سازند.

امتیاز کاربران به این مطلب: 90 از 100
به مناسبت لیالی قدر