سبد خرید
ورود / ثبت نام
{{authentication.firstName}} {{authentication.lastName}} کاربرعزیز

نگاهی به پرخواننده ترین کتابهای دنیا به مناسبت روز جهانی کتاب و حق نشر 23 آوریل

86 116 100

نگاهی به پرخواننده ترین کتابهای دنیا به مناسبت روز جهانی کتاب و حق نشر 23 آوریل نوشته های مناسبتی

امروز سوم اردیبهشت مصادف با 23 آوریل روز جهانی کتاب و حق نشر است و به همین مناسبت تصمیم گرفتیم تا نگاهی به جذاب ترین کتاب های دنیا داشته باشیم شاید شما یکی یا چندتا از آنها را خوانده باشید و با خواندن این متن یادی کنید از کتاب هایی که تا کنون مطالعه کردید.

بدون شک همانطور که حدس زدید کتاب داستان دوشهر (A Tale of Two Cities) اثر چارلز دیکنزبا فروش بیش از 200 میلیون نسخه در سراسر جهان پرفروش ترین کتاب دردنیا میباشد.

این رمان نخستین بار در سال 1859 میلادی چاپ شد و تاکنون توسط ناشران مختلف به چاپ رسیده و اخیرا نیز در سال 2011 توسط انتشارات پنگوئن با تیراژ بالا به چاپ رسید. این رمان، جوانی کشاورز زاده را تحت تعالیم اشرافیگرائی های فرانسوی در سال های منتهی به انقلاب و خشونت های انقلابیون را نسبت به اشراف سابق، در سال های اول انقلاب فرانسه به تصویر می کشد. در این جریانات ماجرای چند نفر دنبال میشود، از همه مهمتر چارلز دارنه، اشرافی فرانسوی سابق که با وجود ذات خویش، قربانی هیجانات ضد تبعیض انقلاب می شود و سیدنی کارتن، وکیلی بریتانیایی که فراری است و تلاش می کند زندگی ناخوشایندش را با عشق به همسر دارنه، لوسی مانه نجات دهد.

درجایگاه بعدی کتاب ارباب حلقه ها (The Lord Of The Rings) اثرجان رونالد تالکین با فروش بیش از 150 میلیون نسخه قرار دارد.

رمان ارباب حلقه ها نخستین بار در سال 1954 میلادی به چاپ رسید. تاکلین استاد زبانشناسی دانشگاه اکسفورد با استفاده از دانشش درزمینه زبان، رمانی سه گانه خیالی و حماسی نوشت. از شخصیت های معروف داستان می توان به آراگورن و سائورون اشاره کرد. آراگورن پسر آراتورن که از نژاد نومه نور است، وارث پادشاهی فراموش شده الندیل و ایزیلدور در سرزمین میانه است. آراگورن بعد از نابودشدن سایرون به عنوان شاه اله سار تاجگذاری کرد و صلح را به ارمغان اورد. ارباب تاریکی یا سائرون شخصیت منفی اصلی اثر است و کسی است که حلقه یکتا را برای کنترل نوزده حلقه دیگر قدرت ساخته است و بنابر همین مساله «ارباب حلقه ها» خوانده می شود.

پس از کتاب ارباب حلقه ها نوبت به اثر پرفروش دیگری از جان رونالد تالکین میرسد با نام هابیت (The Hobbit) میرسد.

 این رمان در فضایی اوهامی و تخیل و در اصل برای کودکان نوشته شده بود. این کتاب داستان یک هابیت است به نام بیلبوبگینز. هابیت ها گونه ای از موجودات تخیلی در رمان های تالکین هستند که در سرزمین میانه زندگی می کنند. وی درگیر ماجرایی می شود تا سهمی از گنجی را به دست آورد که به دست اژدهایی به نام اسماگ افتاده است. کتاب در ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۷ منتشر شد و برنده جایزه نیویورک هرالد تریبون برای بهترین داستان تخیل جوانان شد. این کتاب هنوز هم پرطرفدار است و به عنوان یک نمونه کلاسیک کتاب های کودکان شناخته می شود.

رویای تالار (红楼梦) سرخ اثر کائو ژوکین

رؤیای تالار سرخ یا رویای خانه سرخ رمانی است نوشته کائو ژوکین، نویسنده چینی قرن هجدهم. این کتاب از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین بشمار می آید که در زمان دودمان چینگ نوشته شده است. در مورد این کتاب دو دیدگاه وجود دارد. یکی آنکه کتاب براساس زندگی نامه شاعر منچو قرن هفدهم نالان هیسنگ ته نوشته شده است و دیگر آنکه کتاب زندگی نامه خود نویسنده است. اهمیت این رمان به سبب شخصیت پردازی برای تعداد زیادی از قهرمانان داستان، ساختار روانشناسانه قابل توجه است.

وسپس هیچکس نبود (and then there were none) اثر آگاتا کریستی

آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی مشهور داستان های جنایی و ادبیات کارآگاهی است و هر کتابی که می نوشت به سرعت و با نسخه های بالا به فروش می رفت. او درمجموع 66 رمان جنایی نوشت. داستان های آگاتا کریستی، به خصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به عنوان یکی از مهم ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان های جنایی کوشیده اند نیز معرفی و مطرح کردند. از روی رمانهای او فیلم و سریال های زیادی نیز ساخته شده است.

شازده کوچولو (The little prince) اثر آنتون دو سنت اگزوپری

شازده کوچولو یا شهریار کوچولو داستانی است به زبان فرانسوی نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری است. این داستان از معروف ترین داستان های کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب های تمام دوران هاست. در این داستان اگزوپری به شیوه ای سورئافهرست ی و به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می پردازد. این کتاب ترجمه های متعددی به زبان فارسی دارد که در این میان ترجمه های احمد شاملو (که وی نام مسافر کوچولو را برای ترجمه خود برگزید)، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی معروف ترند.

راز داوینچی (The Da Vinci Code) اثر دن براون 

راز داوینچی، نام رمانی کارآگاهی و ماجرایی است از نویسنده آمریکایی، دن براون که از فروش و استقبال گسترده ای در سراسر جهان برخوردار بوده است و در فاصله چند سال پس از چاپ آن در سال 2003 میلادی، یک فیلم سینمایی و یک بازی ویدئویی هم بر اساس آن ساخته شده است. این کتاب شدیدا علیه کلیسای کاتولیک، واتیکان، پاپ و گروه مذهبی اپوس دئی است و از همین رو گروه های مختلف مسیحی علیه آن واکنش نشان داده اند. ماجرای داستان حول یک تئوری خاص درمورد تاریخ مسیحیت می گردد که پیش از این کتاب نیز در موردش صحبت شده است و تاریخ دانانی با آن موافقند. لازم به ذکر است که کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی براون برای این تئوری ها بوده است. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا قصد در پنهان کردن آن ها داشته اند. در ضمن «جام مقدس» نه یک شیئی بلکه خود مریم مجدلیه است.

سایر کتاب های پرفروش بالای 50 میلیون نسخه عبارت اند از:

ده بچه زنگی ، شیر جادوگر و جالباسی ، ناتور دشت، لولیتا، کیمیاگر،پله هایی به سوی مسیح،آن شرلی در گرین گیبلز،هایدی،نام گل سرخ،صد سال تنهایی،زیبای سیاه و مجموعه داستان های هری پاتر اشاره کرد.

امتیاز کاربران به این مطلب: 86 از 100
نگاهی به پرخواننده ترین کتابهای دنیا به مناسبت روز جهانی کتاب و حق نشر 23 آوریل