سبد خرید
ورود / ثبت نام
{{authentication.firstName}} {{authentication.lastName}} کاربرعزیز

نگاهی به نوروز و حال و هوای آن

88 118 100

نگاهی به نوروز و حال و هوای آن نوشته های مناسبتی

اسفند، ماه پایانی سال برای خیلی ها یک ماه نیست و فراتر از آن است.حس عجیب آخر سال از همان روزهای ابتدایی مشخص است.آب شدن برف ها،سبزشدن درختان،غنچه کردن گلها،شلوغی خیابان،شور و شوق بچه ها و .... همه خبر از یک نو شدن و دگرگونی و حال و هوای خوب میدهد.

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از روزگار قدیم است.گفته می‌شود خاستگاه نوروز در ایران باستان است اما اگر دقیق‌تر بنگریم، می‌بایست از سومر (اولین تمدن بشری) در برگزاری نخستین نوروز یاد کنیم. نوروز از سومر، از یکسو به اکد، و از اکد به بابل و آسور رسید و از سوی دیگر به آغازگران تمدن در ایران، یعنی به ایلامی‌ها و از ایلامی‌ها به هخامنشیان و ساسانیان وغیره.

به باور کُردها قیام کاوه آهنگر و پیروزی او بر ضحاک را جشن نوروز نامیده‌اند. در هنگام نوروز، کردها با گردهمایی در بیرون شهرها، به استقبال بهار می‌روند.

از خرید کردن و خوشحال شدن بچه ها بخاطر لباس نو،دید و بازدید وعیدی گرفتن تا پیاده روهای شلوغ و فریاد دست فروش ها

داد زدن سبزه فروش و ماهی فروش،چیدن گل های شب بو و نو شدن خیابان ها و ... همه دارن تلاش میکنن آخه داره نوروز میاد،یه سال جدید یه شروع دوباره یه تصمیم جدید و زندگی دوباره همه این لحظات مرور کردنش یه حس خوب به آدم میده.

البته خیلی باید هوای هم دیگه را داشته باشیم خیلی ها از نو شدن سال خاطرات خوبی ندارن و بیزارن نه بخاطر سال جدید بلکه بخاطر همه گرفتاری ها و مشکلات

یا مصیبت های چهارشنبه سوری و خیلی چیزهای دیگ پس تو این روزها مواظب هم باشیم.

عاملى که نوروز را از دیگر جشنهاى ایران باستان جدا کرد و باعث ماندگارى آن تا امروز شد فلسفه وجودى نوروز یعنی زایش و نو شدنى است که در طبیعت دیده مى شود.یکى از نمودهاى زندگى جمعى، برگزارى جشنها و آیینهاى گروهى است، گردهم آمدنهایى که به نیت نیایش و شکرگزارى و یا سرور و شادمانى شکل مى گیرند. بر همین اساس جشنها و آیینهاى جامعه ایران را هم مى توان به سه گروه عمده تقسیم بندى کرد: جشنها و مناسبتهاى دینى و مذهبى، جشنهاى ملى و قهرمانى و جشنهاى باستانى .

در ایران بدلیل وجود قوم های مختلف مانند لر،ترک،کرد،بلوچ،فارس و ... در کنار یکدیگر جشن نوروز با شکوه تر و خاص تر از سایر کشورهای دیگر برگزار میشود.نواختن موسیقی و رقص های محلی،برگزاری رسومات مختلف و هدیه دادن در روزهای نخست سال جدید و پذیرایی مجلل از مهمانان یکی از ویژیگی های بارز مردم ایران در این ایام است.

یکی از مقدمات اصلی زمان تحویل سال نو چیدمان سفره است.سفره ای که هفت چین دوره هخامنشیان و هفت شین دوره ساسانیان و بعد از آن هفت سین تا به امروز بوده است.هفت سین از اجزای زیر تشکیل شده است.

سیر:

نشانه اهورامزدا است و نماد مبارزه با زشتی و پلشتی. همچنین نماد زدودن چشم زخم است که باید حتماً بر سر سفره نهاده شود. به اعتقاد زرتشتیان بوی سیر دیوان را می‌گریزاند. زرتشتیان سیر را با تکه‌های نان که در آن ترید کرده‌اند، در مراسم پرسه با سداب به کار می‌برند و بر سر سفره نیایش می‌گذارند. پوست سیر را هرگز در جایی نمی‌گذارند زیرا معتقدند از سحر هم بدتر است، به همین جهت برای کندن پوست آن ابتدا سیر را در آب می‌خیسانند و بعد پوستش را می‌کنند، هم چنین معتقدند اگر پوست سیر را با پیاز گلپر و اسفند در خانه بسوزانند، به خصوص در صبح روز پنجشنبه، بویش، خانه را پاک می‌کند.

سبزه:

نشانه فرشته اردیبهشت است و نماد آب‌های پاک. سبزه از اجزای اصلی سفره شمرده می‌شود و معمولاً از گندم، یونجه، ماش یا عدس سبزشده است که ممکن است بر کوزه سبز کنند. شاید زیباترین ویژگی سفره هفت‌سین را می‌توان به وجود سبزه آن دانست، به این دلیل که سبزه با رنگ و طراوت خود دلها را شادمان می‌سازد و با نگریستن به آن طلوع سال جدید را زیباتر می‌کند. در ایران باستان رسم بر این بود که ۲۵ روز قبل از نوروز در کاخ پادشاهان ۱۲ ستون از خشت خام برپا می‌ساختند و بر هرکدام یک نوع غله می‌کاشتند و معتقد بودند اگر سبزه‌ها خوب بروید سال پر برکتی است. دانه‌هایی که امروزه کشت می‌شود بیشتر گندم و عدس است.

سیب:

نشانه فرشته سپندارمزد (فرشته زن) است و نماد بارداری و پرستاری. سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده بر سفره هفت‌سین می‌چیند شاید به آن خاطر که همه ما بارها شاهد دلواپسی و نگرانی مادر خانواده برای حفظ سلامتی اعضای خانه بوده‌ایم.

سمنو:

نشانه فرشته شهریور است. نماد خواربار، زایش گیاهی و بارور شدن گیاهان، فراوانی خوراک و غذاهای خوب و پر نیرو است. سمنواز جوانه‌های تازه رسیده گندم تهیه می‌شود.

سنجد:

 نشانه فرشته خرداد است، و نماد دلبستگی. سنجد که عطر برگ و شکوفه‌های آن محرک عشق و مهر است و از مقدمات اصلی زایندگی به شمار می‌آید، باید بر سر خوان نوروزی نمایان باشد. وجود سنجد در سفره نوروزی انگیزه زایش کیهانی است.

سرکه:

نشانه فرشته امرداد است، و نماد جاودانگی و صبر.

سماق:

نشانه فرشته بهمن است، و نماد باران. سماق نماد عشق مهر و پیوند دلها است که بر سر سفره هفت‌سین نهاده می‌شود.

نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها یعنی تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، کردستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن را برپا می‌کنند.

بعد از سفره هفت سین رسومات مختلف و متفاوت مناطق جغرافیایی بیشتر به این مراسم سنتی حال و هوای نو شدن میدهد.از سمنو پختن گرفته تا نواختن موسیقی و برپایی جشن ها طبق آیین و سنت هر قوم روز خاصی را به ارمغان می آورد.

خب از هرچی بگذریم از سه چیز نمیشود گذشت اول سبزی پلو با ماهی دوم مسافرت ایام نوروز و سوم سیزده بدر.

 

هرچند مسیر کوتاه یا بلند ولی باید حتما در شروع سال جدید علاوه برجسم به روح خود نیز رسیدگی کنیم.در این ایام بدلیل شلوغی و حجم سفرهای زیاد باید خیلی از نکات ایمنی و رانندگی را رعایت کنیم و بیشتر مواظب خود و دیگران باشیم.

برای خیلی ها روز 13 فروردین یک روز خاص محسوب میشه، سیزده بدر روزی که دورهم در طبیعت با دوست یا فامیل خلاصه که یک روز خیلی شاد و خوب را میگذرونیم و تا بتونیم خودمان را با جسم و روح تازه برای آغاز یک سال خوب آماده کنیم.

نوروز، نماد جاودانِ نو شدن است

تجدید جوانیِ جهان کهن است

زین‌ها همه خوب تر که هر نو شدنش

یادآور نام پاک ایرانِ من است

پیشاپیش سال نو مبارک 

گروه بازار اینترنتی هدف برای شما سالی سرشار از برکت و سلامتی را آرزومند است.

امتیاز کاربران به این مطلب: 88 از 100
نگاهی به نوروز و حال و هوای آن