سبد خرید
ورود / ثبت نام
{{authentication.firstName}} {{authentication.lastName}} کاربرعزیز

ده روش غیر فعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

100 124 100

ده روش غیر فعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10 مایکروسافت

 احتمالاً هیچ یک از شما نمی‌خواهید در حین ارائه مقاله یا گزارش، با مشکل آپدیت ویندوز 10 مواجه شوید. یا اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به خاطر ترس از حذف اطلاعات، ویندوز خود را به روز نمی کنید، راه حل مشکل شما اینجاست: بروزرسانی (update) ویندوز خدمات جالبی را ارائه می کند.نه تنها مشکلات ویندوز و برنامه‌هایش را رفع می کند، بلکه امکانات شش ماهه‌ای را شامل می شود. همچنین علاوه بر بروزرسانی ویندوز، سخت افزارهایی که به سیستم متصل هستند همچون پرینتر متصل به یو.اس.بی را نیز بروزرسانی می کند.

اگرچه تا زمان انتشار این مقاله روش‌های رهایی از مشکلات بروزرسانی ویندوز 10، که منجر به حذف فایل‌های سیستمی کاربران می شد، ارائه شده است. آیا اگر یک هزارم درصد احتمال انفجار ماشینی که به تازگی خریده‌اید وجود داشت، بازهم آن را می‌خریدید؟ احتمالاً خیر. به همین علت روش‌های کنترل بروزرسانی‌های ویندوز 10، برای حل مشکلات کنونی و آتی در این مقاله ارائه شده است.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

 

سه روش کنترل بروزرسانی های ویندوز 10

در هنگام راه اندازی کامپیوترهای خانگی، دونوع سیستم عامل ویندوز 10 وجود دارد، ویندوز10 خانگی (windows 10 Home) و ویندوز 10 حرفه‌ای (Windows 10 Pro). قیمت راه اندازی ویندوز 10 خانگی 139 دلار و قیمت راه اندازی ویندوز 10 حرفه ای 200 دلار است که شامل مزایای فراوانی نیز می‌شود. درصورت تمایل می‌توانید مقاله 5 علت تغییر ویندوز خانگی به حرفه‌ای  که به زبان انگلیسی است را مطالعه کنید، در این مقاله ششمین دلیل که همان توانایی مدیریت بروز رسانی ویندوز است را معرفی می‌کنیم:

در ویندوز 10 حرفه‌ای به تعویق انداختن بروزرسانی امکان پذیر است. انتخاب بروزرسانی فوری ویندوز و یا بروزرسانی شش ماهه ویندوز به خودتان بستگی دارد. البته هم ویندوز 10 خانگی و هم ویندوز 10 حرفه‌ای، روش‌های قابل انتخابی برای مقابله با بروزرسانی‌های پیش بینی نشده ویندوز 10 که شامل تنظیم زمان روشن بودن سیستم، هشدارهای راه اندازی مجدد و بروزرسانی‌های مجاز کنترل شده، در اختیار دارند.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

برای دسترسی به آن‌ها از طریق مسیر زیر وارد تنظیمات ویندوز شوید:

Home > Update & Security > Windows Update > Advanced options.

زمان روشن بودن سیستم برای ویندوزهای خانگی قویترین محافظ در مقابل بروزرسانی‌های ناخواسته ویندوز10 است. این تنظیمات ازطریق مسیر زیر قابل دسترسی است:

Home > Update & Security > Windows Update > Change active hours

با استفاده از این تنطیمات، زمان فعالیت سیستم و زمان عدم بروزرسانی ویندوز مدیریت می‌شود. زمان پیش فرض تعیین شده ساعات کاری اداری یعنی از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر است. اگرچه این زمان تا 18 ساعت بعد از آغاز به کار سیستم نیز قابل تنظیم است. در زمان روشن بودن، بروزرسانی ویندوز روی نمی‌دهد. البته ممکن است در زمانی غیراز زمان روشن بودن سیستم و زمانی که شما در حال استفاده از سیستم خود نیستید، بروزرسانی اتفاق بیفتد.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

چنانچه این حالت روی دهد، شما باید از قسمت هشدارهای راه اندازی مجدد سیستم، هشداری مبنی بر " هشدار زمان راه اندازی مجدد" دریافت کنید.با فعال نمودن این بخش، درصورت عدم عملکرد هشدارهای دیگر، این هشدار نمایانگر شده و نهایتاً ویندوز راه اندازی مجدد و بروزرسانی می‌شود و زمانی را جهت ذخیره و خروج از کار اختصاص می‌دهد. من به شخصه ترجیح می‌دهم بروزرسانی زمانی اتفاق بیفتد که در حال استفاده از سیستم باشم ولی هشدار ذخیره اطلاعات را قبل از خاموش نمودن سیستم، (مثلا از طریق کورتانا) فعال نموده‌ام.

به طور مثال اگر سر ناهار باشید و هشدار اعلام شود و تا هنگام برگشتن بسته شود، بروزرسانی اتفاق می‌افتد. ولی حداقل یک هشدار در قسمت اعلانات سیستم مبنی بر اینکه بروزرسانی جدیدی در راه است، وجود دارد.

حالا وقتشه! اینو بخون نصب ویندوز 10 روی لپ تاپ و کامپیوتر با پارتیشن بندی

روش دیگر جلوگیری از بروزرسانی ویندوز ازطریق بروز رسانی‌های کنترل شده، روش زیرکانه‌ای است . چرا که در ویندوزهای جدید، میزان و ساعات مصرف داده هر کاربر تعیین می‌شود و از این طریق از دانلودهای ناخواسته جلوگیری می‌گردد.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

شما از طریق مسیر زیر می توانید پهنای باند هر کاربر را از قبل تعیین و بروز رسانی ویندوز را مدیریت کنید.

Settings > Network & Internet, then Change connection properties

ازطریق مسیر زیر نیز امکان غیرفعال کردن بروز رسانی کنترل شده برای سیستم وجود دارد.

Automatically download updates, even over metered data connections... to Off.

متاسفانه حالت پیش فرض سیستم این است که به محض اتصال به اینترنت، هیچ اتصال کنترل شده‌ای وجود ندارد و هنگامی که به وای فای متصل می‌شوید، ویندوز براساس "الویت" برنامه ریزی می‌کند، بنابراین احتمال وقوع بروز رسانی ناخواسته اجتناب ناپذیر می‌شود. درصورتی که چندیدن اتصال وای فای داشته باشید، بایستی برای هریک الویت و پهنای باند کنترل شده تعریف نمایید. روی هم رفته، انتخاب ویندوز 10 حرفه‌ای، انتخاب هوشمندانه‌ای محسوب می‌شود.

 

امکان به تعویق انداختن بروز رسانی ویندوز10

کلیه تنظیمات و امکانات بالا برای ویندوز 10 حرفه‌ای موجود می‌باشد ولی درصورتی که بروز رسانی انجام شود، امکانات دیگری به ویندوز افزوده خواهد شد. در صورتی که سیستم شما ویندوز10 خانگی داشته باشد، می‌توانید آنرا با 99 دلار به حالت حرفه‌ای ارتقاء دهید.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

یا اینکه ازطریق لینک فروشگاه، قابل استفاده خواهد بود. ازطریق مسیر زیر امکانات ویندوز 10 حرفه‌ای شامل امکان توقف بروز رسانی، انتخاب زمان نصب بروز رسانی، انتخاب زمان تعویق و بروز رسانی‌های امنیتی قابل انتخاب خواهد بود.

Home > Update & Security > Windows Update > Advanced options

یکی از ویژگی‌های ویندوز حرفه‌ای، نه تنها تعویق بروز رسانی بلکه تعیین زمان بندی دقیق بروز رسانی طی یک هفته آتی است.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

حالا وقتشه! اینو بخون آموزش افزودن گزینه Hibernate به ویندوز 10

یکی از موارد سردرگم کننده، زمان نصب بروز رسانی است. در این مورد شما دو انتخاب پیش روی خود دارید: نصب شش ماهه رسمی و نصب شش ماهه قراردادی. بدان معنا که به محض دریافت بروز رسانی نصب شود و یا پس از انتشار گسترده بروز رسانی‌ها نصب گردد. عمدتاً در نصب رسمی استفاده از ویژگی‌های بروز شده بلافاصله پس از بروز رسانی آغاز می‌شود که بدان "موعد تحویل" گفته می‌شود، درصورتی که در نصب قراردادی استفاده از ویژگی‌های بروز رسانی پس از بررسی مشکلات احتمالی و نظرات کاربران امکان پذیر خواهد بود. لذا در این روش تاریخ قطعی استفاده از ویژگی‌های بروز رسانی مشخص نمی باشد.

با این حال استفاده از نصب قراردادی بدلیل ضمانت شرکت مایکروسافت (Microsoft) برای حل مشکلات احتمالی، بسیار مطمئن‌تر است. در ویندوز 10 حرفه ای ، امکان به تعویق انداختن و همچنین انتخاب کیفیت بروز رسانی وجود دارد.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

در حقیقت، شرکت مایکروسافت نگران زمان دریافت بروز رسانی نیست. زیرا می‌توان آنرا درکل 365 روز سال به تعویق انداخت. امنیت یا "کیفیت" بروز رسانی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. حداقل انتخاب دوره 30 روزه می‌شود. با استفاده از این روش تا زمانی که از امنیت کامل بروز رسانی خود مطمئن نشده‌اید، می‌توانید نصب را به زمان دیگری موکول کنید.

انتخاب آخر، رهایی از مشکلات نام دارد. بدان معنا که بروز رسانی را متوقف سازید. این روش اصلا پیچیده نیست، تنها در صورتی که به خارج از کشور مسافرت می کنید یا نمی خواهید مشکلات غیرمنتظره ای درطی سفر کاری شما روی دهد،می توانید به راحتی بروز رسانی را تا 35 روز متوقف سازید و این عمل را بارها تکرار نمایید.

 

ده روش غیرفعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10

 

نکته هشداردهنده این است که ویندوز 10 محیط بسیار پیشرفته‌ای دارد و شرکت مایکروسافت در بروز رسانی‌های خود برخی از خصوصیات آن را افزوده، حذف یا ویرایش می کند. این شرکت بروزرسان هوشمند AI را برای ویندوز 10 طی بروز رسانی ماه اکتبر ایجاد کرده است تا از بروز رسانی‌های پیش بینی نشده و اجتناب ناپذیر، جلوگیری شود.

در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که بروز رسانی ویندوز برای شما و سیستم شما مزایای فراوانی دارد ولی توجه به این حقیقت که چطور امکانات مختلف آن را مدیریت کنید بسیار با اهمیت است.

با توجه به روش‌هایی که در این مقاله بیان گردید، می‌توانید به بعضی از آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

 

منبع: PCWorld

امتیاز کاربران به این مطلب: 100 از 100
ده روش غیر فعال سازی بروز رسانی خودکار ویندوز 10